Szukaj

Konieczność ćwiczeń po liposukcji brzucha

Najnowsze badania z Brazylii donoszą, że liposukcja może powodować wzrost tkanki tłuszczowej wokół narządów w jamie brzusznej, jednak odpowiednio dobrane ćwiczenia mogą przeciwdziałać temu efektowi.Badanie objęło kobiety, które przeszły zabieg liposukcji brzucha. Po 6 miesiącach od zabiegu odnotowano, że u kobiet nie ćwiczących regularnie po zabiegu zaobserwowano zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej trzewiowej (tłuszczu zgromadzonego wokół narządów wewnętrznych). U kobiet,  które rozpoczęły program ćwiczeń dwa miesiące po zabiegu nie odnotowango tego efektu.

Wyniki sugerują, że podczas liposukcji usuwany jest tłuszcz spod skóry (tłuszcz podskórny) a organizm rekompensuje ten ubytek poprzez zwiększenie ilości tłuszczu w innym miejscu.

Trzewna tkanka tłuszczowa jest uważana za bardziej szkodliwą dla ludzkiego organizmu niż podskórna. Badania łączą trzewneą tkankę tłuszczoweą z rozwojem zaburzeń metabolicznych obejmujących takie objawy jak podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu i ininsulinooporność, które zwiększają ryzyko chorób serca.


Pacjenci muszą być poinformowani o możliwym wzroście tłuszczu trzewnego i potencjalnych zagrożeniach związanych z zabiegiem liposukcji. Dodatkowo, pracownicy służby zdrowia  powinni polecać trening fizyczny jako element kuracji po zabiegu liposukcji. - powiedzieli naukowcy z  Uniwersytetu w Sao Paulo

Wcześniejsze badania sugerowały, że liposukcja może prowadzić do wzrostu tkanki tłuszczowej w innych częściach ciała, ale nie brały one pod uwagę ilości ćwiczeń, które wykonywali pacjenci po zabiegu.

Nowe badania objęły 36 kobiet z prawidłową masą ciała, które przeszły zabieg liposukcji brzucha. Zostały one losowo przydzielone do wykonywania ćwiczeń po zabiegu lub zaniechania wzmożonej aktywności fizycznej. Osoby znajdujące się  w grupie ćwiczącej wykonywały siłowy i aerobowy trening trzy razy w tygodniu przez cztery miesiące.

Ze względu na liposukcję, uczestnicy obu grup mieli mniej tłuszczu podskórnego wokół swojego brzucha, jednak uczestnicy nie realizujący treningów doświadczyli 10-procentowego wzrostu trzewnej tkanki tłuszczowej, w porównaniu z tymi w grupie ćwiczącej. Dodatkowo, u osób ćwiczących wystąpiło zmniejszenie całkowitej ilości tłuszczu w ciele, w porównaniu z grupą, która ich nie wykonywała. W obu grupach nie było żadnych zmian w diecie.

Nie jest jasne, dlaczego zabieg prowadzi do zwiększenia zawartości tłuszczu w innych częściach ciała, ale może to być spowodowane spadkiem wydatków na energię po zabiegu, twierdzą naukowcy.

Komentarze do: Konieczność ćwiczeń po liposukcji brzucha

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz