Szukaj

Kofeina zaburza rozwój mózgów nastolatków

Szwajcarscy naukowcy z Hopital pour enfants przy Zurich University donoszą, że nadmierna konsumpcja kofeiny w okresie dzieciństwa i w wieku nastoletnim znacząco podnosi ryzyko zaburzeń rozwoju mózgu. Niepokojące wieści w obliczu wzrostu konsumpcji kofeiny pośród młodych dorosłych – o 70% w ostatnich 3 dekadach.Kofeinę znajdujemy w kawie, coli, napojach energetyzujących.

Picie trzech filiżanek kawy dziennie, wielkiej butli coli czy trzech puszek napojów gazowanych każdego dnia znacząco redukuje jakość snu głębokiego, którego potrzebują młodzi ludzie dla prawidłowego rozwoju mózgu.

W rzeczywistości, w okresie dojrzewania ludzie intensywnie potrzebują snu, aby zaspokoić potrzeby szybko rozwijającego się mózgu.


Reto Huber, szwajcarski naukowiec, który kierował tymi badaniami, mówi: - W fazie snu głębokiego rozwój mózgu jest optymalny. Wtedy rozwijają się kluczowe synapsy, a inne zostają zredukowane. W ten sposób mózg jest bardziej wydajny.

Szwajcarzy swoje badanie przeprowadzili na szczurach. Odkryli, że u dojrzewających gryzoni konsumpcja kofeiny – odpowiadająca konsumpcji 3 – 4 filiżanek kawy dziennie u człowieka - przekładała się na redukcję fazy snu głębokiego i na opóźniony rozwój mózgu.

Co prawda szczurzy mózg różni się od ludzkiego, ale istnieje wiele podobieństw w ich rozwoju. Dlatego konkluzje uzyskane na szczurach można przełożyć na ludzi. Pojawia się więc pytanie, czy konsumpcja kofeiny jest szkodliwa czy nie dla nastolatków.

Komentarze do: Kofeina zaburza rozwój mózgów nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz