Szukaj

Kakao służy seniorom!

Starsi ludzie, którzy cierpieli z powodu zaburzeń przepływu krwi w mózgu, doświadczyli znacznej poprawy funkcji myślenia po tym, jak przez jeden miesiąc eksperymentu pili dwie filiżanki kakao dziennie. Badanie ukazało się w Neurology.Eksperyment przeprowadzili naukowcy z Brigham and Women’s Hospital w Bostonie w USA, którzy przestrzegają teraz, że są to na razie wstępne odkrycia, a od oficjalnych zaleceń jesteśmy jeszcze całe lata świetlne.

Dr Farzaneh Sorond, główna autorka badania, dodaje: - Rezultaty te powinny pomóc badaczom prowadzącym kolejne prace w tym temacie. Może odkryją, które składniki w gorącym kakao sprzyjają funkcjom myślenia.

Wcześniejsze badania wykazywały, że mózg jest bardziej aktywny, kiedy dostaje dodatkową dawkę tlenu i cukru z krwi. U ludzi, którzy cierpią na choroby dotykające naczyń krwionośnych (cukrzyca, nadciśnienie), przepływ krwi do mózgu może być zaburzony.


Dr Sorond postanowiła przyjrzeć się kakao, o którym wiadomo, że jest bogate we flawonoidy, które mogą wzmagać pracę mózgu.

Ona i jej koledzy zrekrutowali 60 osób w wieku średnio 73 lat. Podzielono ich na dwie grupy. Jedna miała pić gorące kakao, bogate we flawonoidy, dwa razy dziennie przez miesiąc. Druga piła kakao z niską zawartością flawonoidów.

Przez okres badania uczestnicy nie mogli jeść żadnych innych produktów zawierających kakao.

Nie stwierdzono żadnych różnic w przepływie krwi czy w testach na myślenie między tymi dwiema grupami przed i po miesiącu obserwacji. Dlatego badacze połączyli obydwie grupy i porównali ludzi ze słabym przepływem krwi na początku badania z ludźmi, którzy mieli prawidłowy przepływ.

Okazało się, że ludzie, którzy na początku mieli słaby przepływ, doświadczyli poprawy krążenia na koniec badania, a także doznali znaczącej poprawy w testach na myślenie, w porównaniu do tych, którzy mieli prawidłowy przepływ już na starcie.

Dr Sorond mówi: - Wydaje się, że nawet niewielka ilość flawonoli sprawia, że ludzie z upośledzonym przepływem krwi do mózgu doznają poprawy. Kofeina w kakao także może mieć w tym swój udział.

Komentarze do: Kakao służy seniorom!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz