Szukaj

Kakao chroni przed udarem mózgu

Dietetycy nie będą zachwyceni, ale istnieją szanse, że wielu czytelnikom nowa wiadomość się spodoba. Badacze z Karolinska Institute w Szwecji donoszą, iż czekolada może działać jak tarcza chroniąca przed udarem mózgu. Badanie zostało opisane w Neurology.Naukowcy obserwowali ponad 37 000 szwedzkich mężczyzn. Dane pokazały, że ci, którzy jedli najwięcej czekolady, byli też najmniej zagrożeni udarem.

Rezulataty te wspierają wyniki innych wcześniejszych badań, które także udowadniały, że konsumpcja czekolady ma generalnie dobre działanie na sercowo-naczyniowy układ organizmu. Mimo że generalnie nie zaleca się przejadania tym ciemnym smakołykiem.

Szwedzi zgromadzili dane, odnotowując zwyczaje żywieniowe uczestników badania. Ich ogólna kondycja zdrowotna była obserwowana przez 10 lat. Uczestników podzielono na 4 grupy, w oparciu o ilość konsumowanej czekolady.

Najmniejsza konsumpcja oznaczała zero czekolady w ciągu tygodnia, największa – ponad jedną tabliczkę czekolady każdego tygodnia.


Porównując te dwie grupy, badacze odkryli, że ci, którzy jedli najwięcej czekolady, byli o 17% mniej zagrożeni udarem w okresie obserwacji.

Prof. Susanna Larsson, jedna z autorek badania, wyjaśnia: - Korzystne działanie konsumpcji czekolady może wynikać z flawonoidów w niej zawartych. Związki te wydają się chronić nasze serce i układ krążenia przed chorobami, gdyż mają właściwości antyzapalne, antyoksydacyjne i przeciwzakrzepowe.

Możliwe jest też, że flawonoidy w czekoladzie obniżają stężenie złego cholesterolu we krwi i redukują ciśnienie krwi.

Co ważne, jak podkreślają Szwedzi, wcześniejsze badania nad korzystnym działaniem czekolady skupiały się zazwyczaj nad jej najczarniejszą i najbardziej gorzką wersją. Badacze z Karolinska Institute skupili się jednak nad czekoladą mleczną.

Dr Clare Walton z Stroke Association w UK mówi: - Wcześniej wykazano, że czarna czekolada może redukować ryzyko udaru mózgu, jeżeli jest spożywana jako część zrównoważonej diety. Szwedzkie badanie sugeruje, że jedzenie umiarkowanych ilości każdego rodzaju czekolady również ma korzystne działanie.


Komentarze do: Kakao chroni przed udarem mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz