Szukaj

Jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko raka trzustki

Badania opublikowane przez British Journal of Cancer, podlegający British Journal of Medicine, dowodzą, że spożywanie orzechów może wpływać na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka trzustki u kobiet.

Badania te, jako część niezależnej epidemiologicznej obserwacji pewnej grupy osób, polegały na zbieraniu obszernych danych od Nurses Health Study (NHS). Rozpoczęły się w 1972 roku i do dziś przeszły już przez dwie fazy. Trzecia z nich, dalsza rekrutacja badanych, wciąż trwa. Poszukuje się kolejnych 100 tys. pielęgniarek lub studentek pielęgniarstwa w wieku od 20 do 46 lat, zamieszkałych w USA lub Kanadzie.

Jak dotychczas, 238 tys. pielęgniarek wzięło udział w obszernym badaniu, stworzonym, by określić wpływ diety, stylu życia oraz ćwiczeń na zdrowie. Badania zostały ufundowane przez National Institutes of Health, a koordynowane oraz zarządzanie były przez Harvard School of Public Health oraz Brigham and Women's Hospital, oba mieszczące się w Bostonie.

Ankiety prowadzi się za pośrednictwem Internetu. Do informacji uzyskanych na początku stopniowo dołączają kolejne, zbierane co dwa do czterech lat, dotyczące stanu zdrowia, stylu życia i diety.

Z tej potężnej bazy danych, stworzonej przez specjalistów ze służby zdrowia, mających dostęp do medycznych testów, kilka grup spośród badanych uczestników z NHS zostało dopuszczonych do różnorakich tematów doświadczeń. Wyszukiwać je możne według pracowników naukowych, nawet tych spoza instytutu, którzy stworzyli i zarządzają NHS.

Badania nad wpływem orzechów na raka trzustki

Badania nad ryzykiem zachorowań na raka trzustki zostały przeprowadzone w Channing Division of Network Medicine, współpracującym z wspomnianymi wcześniej bostońskimi instytucjami medycznymi. Udowodniono, że orzechy mogą redukować czynnik ryzyka cukrzycy, który jest także czynnikiem ryzyka raka trzustki. 75 680 badanych pielęgniarek nigdy nie chorowało na nowotwór i  statystycznie odpowiedziało na pytania dotyczące palenia, stylu życia i wskaźnika masy ciała (BMI) lub czynników wpływających na nadwagę.

W trakcie badania w tej grupie pielęgniarek zanotowano 466 przypadków wystąpienia raka trzustki. Naukowcy odkryli, że uczestniczki, które jadły około 30 gramów orzechów dwa lub więcej razy tygodniowo znacząco zmniejszyły ryzyko zachorowania na ten nowotwór.

Wynika z tego, że regularne spożywanie orzechów faktycznie łączy się z mniejszym ryzykiem zachorowania na raka trzustki w tej licznej grupie badanych kobiet, nie będących narażonymi na inne czynniki mogące potencjalnie wywoływać nowotwór.

Komentarze do: Jedzenie orzechów zmniejsza ryzyko raka trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz