Szukaj

Jedzenie jogurtów redukuje stres

Amerykańskie badania pokazują, że jogurty na bazie probiotyków, przyjęte w wystarczających ilościach, działają pozytywnie na organizm: stymulują aktywność emocjonalną mózgu i redukują stres. Wiemy od dawna, że w naszych jelitach żyją miliardy mikroorganizmów, które zwiemy florą bakteryjną lub jelitową. Bakterie te są uważane za dobre i korzystne dla nas, ponieważ uczestniczą w dobrym funkcjonowaniu organizmu.Kilka lat temu naukowcy wpadli na pomysł, aby dodawać te bakterie do niektórych produktów pokarmowych, takich jak jogurty. To właśnie nazywamy probiotykami. Dzisiaj istnieje wiele takich produktów spożywczych, ale ich skuteczność jest w dalszym ciągu przedmiotem wielu badań.

Najnowsze z nich, opublikowane w magazynie Gastroenterology, wykazuje, że jedzenie jogurtów probiotycznych działa nie tylko na nasze jelita, ale również na funkcjonowanie naszego mózgu, w szczególności u kobiet.

W badaniu udział wzięło 36 pań, które podzielono na 3 grupy. Pierwsze grupa miała jeść dwa razy dziennie jogurt probiotyczny przez jeden miesiąc. Druga grupa miała jeść produkty mleczne bez probiotyków. Trzecia grupa w ogóle nie jadła nabiału.


Przed i po doświadczeniu naukowcy wykonali badanie MRI mózgów kobiet. Każda z nich musiała też obejrzeć serię twarzy wyrażających różne emocje (na przykład gniew czy lęk).

Okazało się, że grupa na probiotykach doświadczyła spadku aktywności w strefach mózgu powiązanych z emocjami, a przede wszystkim ze stresem. Pozostałe dwie grupy nie doświadczyły żadnej zmiany.

Badacze sugerują teraz, że niektóre składniki w jogurcie mogą faktycznie zmieniać sposób, w jaki mózg odpowiada na środowisko.

Dr Kristen Tillisch, jedna z autorek badania, mówi: - W świetle tych odkryć stare powiedzenie „Jesteś tym, co jesz”, nabiera nowego sensu.

Prace te potwierdzają, że istnieje połączenie między jelitami i mózgiem, a to wyjaśnia dlaczego niektóre zaburzenia umysłowe mogą prowadzić do zaburzeń jelitowych, i odwrotnie. Bakterie oddziałują na mózg tak samo, jak mózg oddziałuje na jelita.

Dr Tillisch dodaje: - Wiele razy spotkałam pacjentów, którzy mówili, że nigdy nie mieli zaburzeń lękowych ani depresji, dopóki nie doświadczyli zaburzeń jelitowych. Zmiana składu flory jelitowej może skutkować skutecznym leczeniem chronicznych chorób, albo wspomóc aktywność mózgu w chorobie Alzheimera, chorobie Parkinsona, a nawet w autyzmie.

Komentarze do: Jedzenie jogurtów redukuje stres

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz