Szukaj

Jednonienasycone kwasy tłuszczowe redukują ryzyko syndromu metabolicznego

Olej rzepakowy i wysokooleinowe oleje rzepakowe mogą obniżyć poziom tłuszczu trzewnego, jak wynika z badania naukowców z USA i z Kanady. Ci sami badacze dodają, że konsumpcja niektórych olejów roślinnych może być prostym sposobem na obniżenie ryzyka syndromu metabolicznego, który dotyka - według najnowszych danych - 1 Amerykanina na 3 i 1 Kanadyjczyka na 5.Prof. Penny Kris-Etherton z Penn State, mówi: - Jednonienasycone kwasy tłuszczowe w tych olejach redukują tłuszcz trzewny, który jest czynnikiem ryzyka wystąpienia syndromu metabolicznego.

W przeprowadzonym eksperymencie, 121 osób zagrożonych syndromem metabolicznym otrzymywało codziennie 40-gramową porcję jednego z pięciu olejów jako część zdrowej diety.

Uczestnicy badania mieli 5 czynników ryzyka syndromu metabolicznego: wzrost tkanki tłuszczowej na brzuchu, niski cholesterol HDL, wysoki cukier we krwi, wysokie ciśnienie, wysoki poziom trójglicerydów.

Zobacz również:Rezultaty pokazują, że ci ludzie, którzy jedli olej rzepakowy oraz wysokooleinowe oleje rzepakowe codziennie przez 4 tygodnie, doświadczyli spadku tkanki tłuszczowej na brzuchu o 1.6% w porównaniu do osób, które jadły mieszanki oleju lnianego/krokosza barwierskiego.

Poziom tłuszczu na brzuchu nie spadł u uczestników, którzy jedli mieszanki oleju kukurydzianego/krokosza barwierskiego oraz wysokooleinowego oleju rzepakowego wzbogaconego kwasem DHA pochodzącym z alg morskich.

Zarówno mieszanki oleju lnianego/krokosza barwierskiego, jak i oleju kukurydzianego/krokosza barwierskiego są ubogie w tłuszcze jednonienasycone.

– Oczywiste jest to, że potrzebne są dodatkowe badania, które pozwolą odkryć mechanizm odpowiadający za utratę tłuszczu trzewnego przy diecie bogatej w jednonienasycone kwasy tłuszczowe – mówi prof. Kris-Etherton. – Nasze badanie pokazuje, że proste zmiany w diecie mogą zredukować ryzyko syndromu metabolicznego, a co za tym idzie, także ryzyko choroby serca, udaru mózgu oraz cukrzycy typu 2.

Komentarze do: Jednonienasycone kwasy tłuszczowe redukują ryzyko syndromu metabolicznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz