Szukaj

Im mniejsza konsumpcja, tym lepiej dla neuronów

Chcesz, żeby twoje neurony długo cieszyły się zdrowiem? Sprawa jest prosta - przejdź na dietę. Okazuje się bowiem, że redukcja spożywanych kalorii zmniejsza utratę komórek nerwowych w mózgu związaną ze starzeniem, jak wynika z najnowszego badania opublikowanego w magazynie naukowym Journal of Neuroscience.Wiedzieliśmy już, że mała konsumpcja jest powiązana generalnie z dobrym zdrowiem, z dłuższym życiem, ze skuteczniejszą walką z rakiem i z osteoporozą (choroba kości).

Teraz dowiadujemy się, że pozwala także ograniczyć niszczenie neuronów związane ze starzeniem, choć wyniki uzyskano na tę chwilę jedynie u gryzoni.

Krótko mówiąc, naukowcy udowodnili właśnie, że redukcja spożycia kalorii uaktywnia pewien szczególny enzym, zwany SIRT1 (sirtuina 1). SIRT1 znany jest z tego, że chroni mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi.


Omawiane tutaj prace przeprowadzili badacze z Institut Howard Hughes, którzy posłużyli się do tego celu myszami laboratoryjnymi. Gryzonie te „przeszły” na trzymiesięczną dietę, która polegała głównie na tym, że zredukowano w niej ilość spożywanych kalorii aż o jedną trzecią.

Po trzech miesiącach takiego reżimu dietetycznego myszy poddano serii testów. Rezultaty zrealizowanych doświadczeń pokazują bardzo wyraźnie, że myszy na diecie niskokalorycznej, w porównaniu do gryzoni na diecie standardowej, zostały dotknięte o wiele później niewydolnością mózgu związaną z normalnym procesem starzenia.

To jednak nie wystarczyło badaczom, dlatego w kolejnym eksperymencie, aby stymulować redukcję kalorii podobną do tej uzyskanej dzięki diecie, naukowcy podali myszom lek, który aktywuje słynną SIRT1. Rezultaty okazały się obiecujące.

Teraz badacze planują przeprowadzić badania na ludziach, aby przekonać się, czy redukcja spożycia kalorii będzie miała taki sam efekt u człowieka.

Komentarze do: Im mniejsza konsumpcja, tym lepiej dla neuronów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz