Szukaj

Herbata z ekskrementów – na zdrowie!

Wiemy już, że insekty są... jadalne, ale mało kto jest świadom, że możne je także... pić. I zupełnie tak samo, jak te apetyczne stwory, które któregoś dnia możemy znaleźć na talerzu, napar z ekskrementów insektów ma również posiadać zdrowotne właściwości. Tak naprawdę, herbata z insektów cieszy się dobrą opinią od ponad 400 lat w Chinach, gdzie uważana jest za cudowne lekarstwo.Lekarze chińscy powszechnie ją przepisują, mimo że żadne badania naukowe nie potwierdziły jej zalet.

Herbata ta ma obniżać nadciśnienie, poprawiać trawienie, obniżać poziom tłuszczów i cukrów we krwi, a nawet leczyć zapalenie ucha.

Dlatego naukowcy chińscy postanowili zweryfikować te opinie i przeprowadzili analizy, których wyniki ukazały się w Food Research International.

Co się okazało? Herbata z insektów jest równie dobra co herbata tradycyjna! A nawet jeszcze lepsza!

Napar z insektów ma mieć bowiem większe stężenie cynku, wapnia i magnezu. Co więcej, zawiera polifenole i flawonoidy, które znane są z ograniczania ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, neurodegeneracyjnych i niektórych nowotworów.

Jak to wyjaśniają badacze? Larwy i roztocza, których ekskrementy znajdują się w tej herbacie, żywią się głównie liśćmi herbaty, a więc molekuły z herbaty trafiają w końcu do niezwykłego napoju.

Cudowna herbata jednak słono kosztuje – wyprodukowanie 1kg z wysuszonych ekskrementów wymaga ok. 10 kg liści herbaty. Dlatego cena tych odchodów waha się między 40 – 400 euro.

Mimo intensywnego smaku i zalet, herbata ta nieprędko stanie się popularnym napojem.

Komentarze do: Herbata z ekskrementów – na zdrowie!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz