Szukaj

Erytrytol – właściwości, zastosowanie, zalety i wady

Nie powinno się eliminować całkowicie cukru z diety, nawet jeśli zależy nam na utracie wagi. Jest to dobra wiadomość dla tych, którzy bez słodkości nie wyobrażają sobie życia. Istnieje wiele zamienników cukru - jednym z nich jest erytrytol. Jego stosowanie pozwala połączyć zdrowy tryb życia z odrobiną przyjemności na co dzień.

Erytrytol – właściwości, zastosowanie, zalety i wady

Erytrytol nie jest tak popularny jak ksylitol, choć zawiera o połowę mniej kalorii. Można go znaleźć w czerwonym winie, a także w niektórych owocach (np. gruszkach i melonach) oraz algach morskich. Pomimo dość wysokiej ceny warto rozważyć jego zakup, ponieważ koszt erytrytolu stanowi jedyną wadę tego produktu.

Właściwości erytrytolu

Jedną z najważniejszych właściwości erytrytolu stanowi to, że nie jest on trawiony przez organizm, a prawie całkowicie wydalany z moczem. Nie powoduje również wzrostu poziomu glukozy we krwi ani nie podrażnia żołądka, ponieważ nie jest nawet wchłaniany do krwiobiegu. Indeks glikemiczny erytrytolu wynosi 0, a więc nasz organizm nie jest narażony na wahania poziomu cukru. Jego smak jest trochę mniej słodszy niż tradycyjnego cukru, ale dodanie go w większych ilościach zrównoważy tę różnicę, nie obciążając nas dodatkowymi kaloriami. Erytrytol nie zmienia barwy ani konsystencji żywności.

Zastosowanie erytrytolu

Erytrytol znajduje się w składzie produktów sklepowych, takich jak: gumy do żucia, dżemy, galaretki (ukryty pod symbolem E968). Jest doskonałym wzmacniaczem smaku oraz substancją zagęszczającą. Koncerny farmaceutyczne dodają go do masy tabletkowej środków dla osób chorych na cukrzycę ze względu na niski indeks glikemiczny.

Jak wykorzystać erytrytol na co dzień

Można stosować go do praktycznie wszystkich napojów, potraw, do których dodalibyśmy cukier. Nadaje się do wypieków, ponieważ nie wykazano zmiany jego właściwości pod wpływem temperatury. Sprawdzi się jako słodzik do herbaty, kawy, a także wody z cytryną, jeśli nie chcemy odczuwać jej kwaśnego smaku. Erytrytol urozmaici smak omletu czy owsianki śniadaniowej i nie podwyższy przy tym poziomu glukozy z rana, co byłoby niewskazane. Pozwala to cieszyć się słodkim śniadaniem bez obawy o zdrowie. Poleca się erytrytol również weganom, którzy szczególnie zwracają uwagę na jakość spożywanych produktów.

Zalety erytrytolu

Erytrytol nieszkodliwy dla zębów

W przeciwieństwie do cukru, który spożywany w dużych ilościach powoduje próchnicę zębów, erytrytol możemy przyjmować bez obaw o zagrożenie dla zdrowego uśmiechu. Co więcej, białe kryształki usuwają płytkę nazębną i przebarwienia.

Erytrytol nieszkodliwy dla dzieci

Dzięki temu, że erytrytol składa się z maleńkich cząsteczek (tzw. molekuł) nie podrażnia żołądka i jest łagodny dla naszego organizmu. Stanowi to zaletę w przypadku dzieci, które borykają się z otyłością i należy ograniczać spożycie cukru w ich przypadku. Erytrytol nie jest szkodliwy dla bardziej wrażliwych żołądków najmłodszych, nie powoduje biegunki. Nie dotyczy to dzieci poniżej 3 roku życia, ponieważ nie mają one odpowiednio rozwiniętego układu pokarmowego i erytrytol mógłby wywołać u nich niepożądane skutki. Dlatego tej grupie wiekowej dla bezpieczeństwa lepiej nie podawać omawianego zamiennika cukru.

Erytrytol a opóźnianie procesów starzenia

Erytrytol ma zdolność usuwania z naszego organizmu wolnych rodników (działanie antyoksydacyjne), które niszczą zdrowe komórki. Dzięki zawartości antyoksydantów w erytrytolu w wyniku jego stosowania nasze ciało wolniej się starzeje i rzadziej chorujemy.

Erytrytol dla osób na diecie

Dzięki erytrytolowi osoby chcące zrzucić zbędne kilogramy nie muszą żegnać się z uwielbianym słodkim smakiem. Ze względu na niską zawartość kalorii można go spożywać, oczywiście z umiarem. Erytrytol nie zalega w żołądku, nie powoduje wzdęć ani problemów z jelitami.

Erytrytol dla osób z cukrzycą

Osoby borykające się z cukrzycą są nieustannie zobowiązane do poszukiwań zamienników różnych produktów spożywczych z jak najniższym indeksem glikemicznym. Erytrytol ma zerowy indeks, więc jest idealny dla chorych. Nie spowoduje również u nich zmiany poziomu insuliny i glukozy we krwi.

Brak możliwości uzależnienia erytrytolem

Jest to chyba największa zaleta erytrytolu. W przeciwieństwie do tradycyjnego cukru, erytrytol nie powoduje u nas chęci sięgnięcia po coś słodkiego, gdy jesteśmy zaraz po zjedzeniu takiej właśnie przekąski. Korzyść jest podwójna, ponieważ dostarczamy mniej zbędnych kalorii oraz nie „zapychamy" niepotrzebnie organizmu, który wciąż domagałby się zjedzenia kolejnego słodycza.

Na co powinniśmy uważać wybierając erytrytol?

Pomimo tego, że nie wykazano efektów ubocznych stosowania tego zamiennika cukru, powinno się sprawdzać dokładnie, z jakiego źródła pochodzi kupowany przez nas erytrytol. Istnieje bowiem ryzyko, że w nasze ręce wpadnie słodzik pochodzący z upraw kukurydzy GMO, co nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie, ponieważ słodzik będzie zawierał sztuczne składniki. Lepiej wydać o kilka złotych więcej i dostać pożądany przez nas produkt, a nie jego fałszywy zamiennik.

Wady erytrytolu

Choć spożywanie erytrytolu nie niesie ze sobą większego ryzyka, zdarzają się jednak nieliczne przypadki osób z trudnościami w przyswajaniu słodzika. Zależy to od tolerancji danego żołądka. Niepożądane skutki uboczne, jakie mogą się pojawić, to bóle głowy, biegunka czy bóle brzucha. Czasem mała dawka erytrytolu może zaszkodzić komuś bardziej niż duża dawka innej osobie, ponieważ ludzie mają bardzo zróżnicowane progi przyswajalności tej substancji. Ustalona, średnia maksymalna dawka dzienna dla jednej osoby to 50 g. Spożycie większej ilości niż zalecana może skutkować mdłościami i bólami żołądka.

Autor: Aleksandra Jurek

Komentarze do: Erytrytol – właściwości, zastosowanie, zalety i wady

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz