Szukaj

Eksperci sugerują, że multwitaminy nie wpływają na zdrowie

Eksperci alarmują: Przestańcie marnować pieniądze na witaminy i suplementy mineralne! Autorzy artykułu w Annals of Internal Medicine stwierdzają, że większość suplementów nie zapobiegnie przewlekłej chorobie czy śmierci, a niektóre z nich mogą nawet mieć niekorzystny wpływ i szkodzić dobrze odżywionym osobom dorosłym.

Rutynowe stosowanie takich suplementów nie jest uzasadnione, więc powinno się ich unikać. Dr Edgar Miller, profesor medycyny i epidemiologii, powiedział CBS News, że ludzie powinni wydawać pieniądze na zdrową żywność, taką jak: owoce, warzywa, orzechy, fasola, nabiał o niskiej zawartości tłuszczu oraz ćwiczenia.

Amerykańscy konsumenci wydają ponad 28 mld dolarów rocznie na suplementy!

W artykule wstępnym, Dr Miller oraz jej współpracownicy z branży  mówią, że pomimo wielu dowodów multiwitaminy nie przynoszą korzyści dla zdrowia, a mogą nawet  spowodować szkody. W  USA dorośli wydają jednak  coraz więcej na multiwitaminy. Warto zwrócić uwagę na to jak sposób wykorzystania witamin wśród dorosłych Amerykanów wzrosła do 39% w latach 2003 i 2006. Mimo, że ogólna sprzedaż witamin wzrosła to stosowanie niektórych suplementów się zmniejsza, na przykład beta-karotenu i witaminy E.

Badania nad suplementami

W zakresie suplementów przeprowadzono trzy rodzaje badań. Pierwsze z nich polegało na tym, że 6000 mężczyzn w wieku 65 lat i więcej brało przez 12 lat multiwitaminy lub placebo. Testy pamięci i funkcji poznawczych nie wykazały różnic między tymi dwiema grupami. W innym badaniu sprawdzano jak multiwitaminy zapobiegają chorobom serca oraz rakowi, stwierdzono jednak ograniczone dowody na to, by miały one zapobiec tym chorobom. Zauważono nawet, że beta – karoten może zwiększyć ryzyko raka płuc u palaczy. W trzecim badaniu naukowcy przyjrzeli się roli witamin w zapobieganiu ataków serca. Wyniki nie wykazały żadnych różnic między osobami, które przyjmowały suplementy, a tymi, którzy ich nie zażywali.

Reakcje z branży suplementów

Grupa, która reprezentuje przemysł suplementów, wyraziła poważne zastrzeżenia do redakcji. Argumentują oni, że łatwo jest powiedzieć, że zamiast przyjmowania suplementów ludzie powinni skoncentrować się na zdrowej diecie i ćwiczeniach, gdyż ich " fantazje " zostaną zweryfikowane w prawdziwym życiu. Steve Mister, prezes i dyrektor generalny, mówi: - Ścisłe umysły posiadają jednostronne podejście, które próbuje odwołać nawet sprawdzone korzyści z witamin i minerałów. Szkoda dla konsumentów, że autorzy nie uznają potrzeby prawdziwego życia , mieszkają w bajkowym świecie, gdzie panuje nieprawdziwe założenie, że wszyscy jesteśmy przekonani do zdrowego  żywienia, a  wszystko, czego potrzebujemy jest jedynie w żywności .

Katarzyna Bałdyka

Komentarze do: Eksperci sugerują, że multwitaminy nie wpływają na zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz