Szukaj

Drożdże piwne, jako uniwersalny suplement diety

Drożdże piwne są bogate w składniki odżywcze - powstają, jako produkt uboczny warzenia piwa. Są one drożdżami zdezaktywowanymi - nie żyją, ale zawierają nienaruszone składniki odżywcze. W Europie używa się ich od wieków, w charakterze suplementu diety.

Trochę o zaletach

Najważniejszą zaletą drożdży piwnych jest duża zawartość białka. Na jedną uncję (28 g) przypada aż 14,9 g białka, czyli 30% zalecanego dziennego spożycia dla dorosłych (RDI). Są więc idealnym uzupełnieniem białka w diecie wegetarian i wegan. Dodatkowo poprawiają zdrowie układu pokarmowego i mają właściwości przeczyszczające- skutecznie lecząc zaparcia. Ponadto, nie zawierają tłuszczu i są bogate w błonnik (6g/ uncja), co czyni z nich suplement diety.

Według badań przeprowadzonych w 2011 roku, chrom znaleziony w drożdżach piwnych może obniżyć poziom glukozy i cholesterolu. Pacjenci z cukrzycą, którzy spożywali bogate w chrom drożdże w okresie trzech miesięcy, znacznie obniżyli poziomy glukozy, cholesterolu całkowitego i "złego" cholesterolu LDL.  Zwykłe drożdże nie wywołały tego typu efektów.

Drożdże piwne zawierają niezwykle duże ilości witamin z grupy B. Jedna porcja - 28 g, zawiera 75% zalecanego spożycia tiaminy (wzmacnia system odpornościowy), 84% RDI ryboflawiny (aktywuje enzymy antyoksydacyjne i pomaga w metabolizmie tłuszczów), 47% RDI niacyny (reguluje poziom cholesterolu, oddziałuje korzystnie na system nerwowy), 40% RDI witaminy B6 (syntetyzuje i rozkłada aminokwasy), 15% RDI kwasu foliowego (potrzebny do syntezy DNA i RNA) do 5% RDI witaminy B12 i kwasu pantotenowego, które pomagają w metabolizmie komórkowym.

Dodatkowo, drożdże piwne zawiera niezbędne minerały: żelazo, magnez, potas i cynk. Jedna filiżanka zawiera 1 miligram miedzi (50% RDI) i 63 mikrogramy selenu (90% RDI). Miedź pomaga w regulacji poziomu cholesterolu, hormonów i poziomu energii komórkowej, a selen jest ważnym przeciwutleniaczem, który zapewnia korzyści przeciwstarzeniowe i chroni nas od chorób degeneracyjnych, takich jak mukowiscydoza i nowotwór.

Podstawowa różnica

Mimo, że wiele osób zakłada, że drożdże piwne to to samo, co drożdże odżywcze- istnieje między nimi zasadnicza różnica: odżywcze drożdże hoduje się na burakach cukrowych lub z pulpy drzewnej, a drożdże piwne powstają w trakcie tworzenia piwa. W przeciwieństwie do drożdży odżywczych i drożdży piekarskich, te piwne mają gorzki (choć nie nieprzyjemny) smak, który jest spowodowany zawartością chromu.

Spożycie drożdży piwnych zalecane jest przy problemach związanych ze skórą, włosami, paznokciami, podczas stresu, w stanach nerwowych, w stanach wyczerpania i większych fizycznych i psychicznych napięciach. Stosuje się je przy produkcji kremów i maseczek, pomagają przy anemii. Z pewnością są one jednym z najlepszych naturalnych środków leczniczych, do którego warto się przekonać.

Monika Klimczak

Komentarze do: Drożdże piwne, jako uniwersalny suplement diety

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz