Szukaj

Doktor Dukan usunięty z Izby Lekarskiej

Słynny specjalista od odżywiania wyprzedza działania francuskiej Izby Lekarskiej i sam prosi o wypisanie go z rejestru, który pozwala na wykonywanie zawodu lekarza, jak ujawnia pismo La Croix. Doktor Pierre Dukan jest ścigany bowiem w dwóch procedurach dyscyplinarnych.Słynny dietetyk, który opracował dietę hiperproteinową, noszącą jego imię, był zapisany w rejestrze lekarskim jako „emerytowany” od października 2011 roku. O oficjalne usunięcie poprosił w dniu 19 kwietnia 2012 roku.

Uważam, że podjął tę decyzję, ponieważ widział, że na to się zanosiło na poziomie instancji porządkowych, mówi doktor Irene Kahn-Bensaude, przewodnicząca rady lekarskiej Paryża.

Dwie procedury wszczęte przeciwko niemu dalej będą się toczyć, ponieważ rozpoczęły się w momencie, kiedy był zapisany do rejestru lekarzy. Nawet jeśli nie może być już usunięty z tego rejestru, ponieważ usunął się sam, to jednakże w dalszym ciągu może zostać oskarżony, w ramach ostrzeżenia, co na pewno zaszkodzi wizerunkowi tego lekarza, bardzo popularnego w mediach.

Kiedy lekarz zostaje usunięty z rejestru, nie ma prawa praktykować, a jeżeli to robi, praktykuje nielegalnie, wyjaśnia profesor Claude Degos, przewodniczący regionalnej rady izby lekarskiej w Ile-de-France. Taki lekarz nie może wydawać recept, nawet swoim bliskim.


Pierre Dukan jednakże będzie mógł w dalszym ciągu używać tytułu „doktor”, ponieważ jest to dyplom państwowy, przyznawany na całe życie.


Jego dieta hiperproteinowa zrobiła karierę pośród wielu gwiazd, które wychwalają jej skuteczność. Ale równie żywo ją skrytykowano. Niektórzy dietetycy oskarżają ją przede wszystkim o wywoływanie braku równowagi pokarmowej.

Wielkie badanie epidemiologiczne NutriNet-Sante podsumowało, że dieta Dukan była jedną z tych, którą najtrudniej było przestrzegać wraz z upływem czasu.

Przeciwotyłościowa opcja na maturze

Ale nie ze względu na swoją dietę doktor Dukan ściągnął na siebie gromy ze strony izby lekarskiej. Albowiem, pierwszą procedurę wszczęto w marcu, zaraz po tym, jak doktor Pierre Dukan wystąpił z propozycją, aby wprowadzić przeciwotyłościową opcję na maturze, z systemem punktów, które uczniowie mogliby dostawać, gdyby udało im się utrzymać normalną wagę do zakończenia szkoły.

Doktor Irene Kahn – Bensaude ocenia: uznaliśmy, że nie poszanował on artykułu 13 kodeksu deontologii, który stanowi, że lekarz ma obowiązek zachowywania ostrożność wypowiadając się publicznie.

Francuska narodowa rada lekarzy (Conseil national de l'ordre) dorzuca jeszcze ze swej strony, że niepokorny lekarz naruszył również artykuł 13 kodeksu deontologicznego, stanowiący o tym, iż medycyna nie powinna być praktykowana jak handel.

A książka doktora Dukan Je ne sais pas maigrir (Nie potrafię schudnąć), opublikowana w 2000 roku, sprzedana została w ponad 4 000 000 egzemplarzy w samej tylko Francji. Dodatkowo, przetłumaczono ją na czternaście języków.

W lipcu 2011 roku, doktor Pierre Dukan przegrał proces o zniesławnienie przeciwko doktorowi Jean-Michel Cohen, który demaskowal zagrożenia zwiazane z dietą na bazie protein.

Komentarze do: Doktor Dukan usunięty z Izby Lekarskiej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz