Szukaj

Dobra jakościowo dieta chroni przed rakiem trzustki

Najnowsze badanie amerykańskich naukowców, opublikowane w Journal of the National Cancer Institute, pokazuje, że ludzie, których sposób odżywiania był zgodny z rządowymi zaleceniami dietetycznymi, zawartymi w 2005 Dietary Guidelines for American, mieli niższe ryzyko zachorowania na groźny nowotwór trzustki.Wcześniejsze badania przyglądające się związkom między odżywianiem a rakiem trzustki nie dały rozstrzygających wyników.

W najnowszym projekcie dietę ponad 537 000 uczestników zmierzono przy pomocy indeksu HEI - 2005 (Healthy Eating Index), gdzie najwyższy wynik oznaczał najzdrowszą dietę, a najniższy - najgorszą.

Następnie przyjrzano się 2 383 nowym przypadkom nowotworów trzustki, odnotowanych w tej grupie badanych.

Analizę naukową zrealizowała dr Hannah Arem z National Institutes of Health w USA.


Uczestnicy w wieku 50 – 71 lat wypełniali ankietę na temat swojej diety. Okazało się, iż w przypadku osób z największym wynikiem indeksu HEI, ryzyko raka trzustki było mniejsze o 15% w porównaniu do osób z najmniejszym wynikiem indeksu HEI.

Powiązanie to było jeszcze silniejsze u mężczyzn z nadwagą i otyłych, w porównaniu do mężczyzn o normalnej wadze, ale dla kobiet nie stwierdzono takiej zależności.

Naukowcy wyjaśniają też, iż niektóre czynniki zdrowia, takie jak unikanie palenia, które nie zostały ujęte w tej analizie, mogą być powiązane ze zdrowszą dietą i wyjaśniać w pewien sposób zmniejszone ryzyko.

Dr Arem podsumowuje: - Rządowe wytyczne dotyczące diety i zredagowane dla Amerykanów powstają po to, aby promować generalnie dobre zdrowie. Obejmują więc także utrzymywanie zdrowej wagi oraz zapobieganie chorobom. Nasze badanie wspiera hipotezę, iż dobra jakościowo dieta może także odgrywać rolę w redukcji ryzyka zachorowania na raka trzustki. Oczywiści, potrzebne są dodatkowe badania, które potwierdzą uzyskane tutaj wyniki.

Komentarze do: Dobra jakościowo dieta chroni przed rakiem trzustki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz