Szukaj

Diety kucharzy-gwiazd mogą okazać się niezdrowe

Badania opublikowane w czasopiśmie Food and Public Health przez naukowców Uniwersytetu Coventry dowodzą, że przepisy słynnych szefów kuchni zaostrzają problemy zdrowotne w Wielkiej Brytanii, poprzez zachęcanie ludzi do jedzenia tłustych potraw. Popularne programy telewizyjne i najlepiej sprzedające się książki kucharzy np. Nigelli Lawson, Jamiego Olivera i Delii Smith, a także programy rozrywkowe, takie jak MasterChef i Great British Bake Off mają rzesze chętnych fanów do testowania nowych receptur oraz sporo na sumieniu.Naukowcy z Coventry Health przekonali się, że 87% z 904 przepisów od 26 słynnych kucharzy nie spełniało zdrowotnych zaleceń brytyjskiego rządu.

– Jeśli ludzie regularnie korzystają z przepisów znalezionych w tych książkach kucharskich, może oznaczać to, że kucharze-gwiazdy stworzyli nową modę żywieniową, groźną dla zdrowia publicznego w Wielkiej Brytanii – twierdzi Ricardo Costa, autor badania.

Wyniki okazały się szokujące – przepisy słynnych kucharzy były mniej zdrowe od dań gotowych do spożycia kupowanych w sklepach. Badacze przetestowali losowo składniki dań proponowanych w najlepiej sprzedających się książkach i na stronach internetowych.


– Badanie to nie miało na celu zawstydzenia szefów kuchni. Jednak biorąc pod uwagę poziom zaufania społeczeństwa do tych sław i potęgę ich wpływu, prawda musiała wyjść na jaw – powiedział Costa.

Po analizie każdej z receptur naukowcy odkryli, że tylko 13% z używanych składników można było uznać za zdrowe, zgodnie z wytycznymi Britain's Food Standards Agency.

Wyniki wskazały również na to, że wszyscy szefowie kuchni wykorzystywali składniki z niepożądanym poziomem niektórych substancji odżywczych – zwłaszcza nasyconych kwasów tłuszczowych, cukrów i soli – które są związane z otyłością, cukrzycą i chorobami serca.

- Chcesz zjeść ciasto czekoladowe? Musisz być świadomy, że będzie to dawka powyżej zalecanych norm żywnościowych i wytycznych, i to jest OK, ponieważ masz wybór. Decydujesz sam, czy zjesz ciastko owocowe czy czekoladowe – powiedział Karmel, znany kucharz, autor wielu książek kulinarnych. – Myślę, że ludzie są na tyle inteligentni, aby wybierać dla siebie świadomie.

Komentarze do: Diety kucharzy-gwiazd mogą okazać się niezdrowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz