Szukaj

Dieta Stacey Irvine: nuggetsy zaprowadziły ją do szpitala

Jest to plan diety, którego nie powinna rozważać żadna osoba o zdrowych zmysłach. O tych mniej zdrowych – również nie. Albowiem, pewna nastolatka ze Zjednoczonego Królestwa, która jadła jedynie kurczakowe nuggetsy przez całe 15 lat (PIĘTNAŚCIE, słownie), została ostrzeżona, że jej ulubione danie zabija ją, i to dosłowanie.Jak powiedziała siedemnastoletnia dziś dziewczyna, na punkcie nuggetsów oszalała, kiedy jej matka przyniosła je do domu z McDonalds, kiedy dziewczyna miała dwa lata. Od tamtej pory, Stacey Irvine nigdy nie jadła owoców i warzyw, i uwielbiała w przelocie przekąsić nawet 20 sztuk nuggetsów, przy wydatnej pomocy swojego chłopaka.

Brzmi śmiesznie, możliwe, ale wcale takie nie jest. Albowiem, zaledwie siedemnastoletnia dziewczyna ma już teraz problemy z oddychaniem, anemię, a ostatnio została pilnie przewieziona do szpitala, kiedy zemdlała ze spuchniętymi żyłami w języku.

Mimo tego wszystkiego, w dalszym ciągu nie może oprzeć się pokusie. Zdaję sobie sprawę z tego, że jest to naprawdę złe dla mnie, przyznała nastolatka, a przynajmniej zaczynam.

Dieta oparta na jednym produkcie spożywczym może się zdarzyć, kiedy ludzie są uuzależnieni od swoich zwyczajów odżywiania, kiedy chcą stracić na wadze, albo kiedy chcą przetestować jakąś teorię. Jako eksperyment, w 2010 roku, doktor Mark Haub, profesor odżywiania z uniwersytetu Kansas State University przeszedł na dziesięciotygodniową dietę, opartą jedynie na Twinkies, i stracił 14 kilo, a także 5 punktów w skali BMI (wskaźnik masy ciała, body mass index).


To co zrobiłem, to nie było zdrowe, a jednak poprawiło moje zdrowie później, powiedział doktor Mark Haub. Jest to więc sprawa bardzo złożona.

Profesor Mark Haub przypomina również, że obwinianie przemysłu fastfoodowego o wszystko nie zawsze jest odpowiedzią. Problemem jest nie to, co ta dziewczyna je, ale to, czego nie je. Nie oznacza to, że nuggetsy są złe. Uważam, że takie same rezultaty by były, gdybyśmy jedli jedynie jeden typ owoców, warzyw albo pełnych ziaren, powiedział doktor Mark Haub. Samo w sobie jest to zdrowe, ale nasze ciało ma też inne potrzeby. Trzeba nauczyć ludzi, żeby zaspokajali swoje potrzeby z perspektywy jedzenia, a nie zakazów typu „nie jedz tego, bo to niezdrowe”.

Hana Klimczak, dietetyczka z Nutrition Check w Toronto stwierdza, że przejście na dietę opartą na jednym produkcie, i zrezygnowanie z różnego rodzaju produktów spożywczych, jest opcją najgorszą z możliwych, jeżeli zależy nam na własnym zdrowiu.

Nie wierzę w etykietki „złe” i „dobre”, mówi specjalistka. Równowaga i umiarkowanie, to są klucze do zdrowego stylu życia, to powinno nam przyświecać. A każdy typ jedzenia jest dobry, ale z umiarkowaniem.

Różne produkty spożywcze dostarczają naszemu ciału różne minerały i witaminy. A dieta Stacey Irvine, oparta na nuggetsach jedynie, nie jest dobra dla jej rozwijającego się ciała. Dietetyczka Hana Klimczak dodaje jeszcze, że powiedzenie od czasu do czasu „nie” dla tłustego kawałka pizzy, pomoże nam na dłuższą metę. 

Jedzenie określane jako „śmieciowe żarcie” ma dużo dodanej soli, cukrów i tłuszczów, zarówno prostych jak i przetworzonych. Podstawy zdrowego stylu życia powinny zawierać owoce, warzywa, ziarna, chude proteiny, niewielkie ilości zdrowych tłuszczów.

Komentarze do: Dieta Stacey Irvine: nuggetsy zaprowadziły ją do szpitala

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz