Szukaj

Dieta śródziemnomorska nie spowalnia rozwoju choroby Huntingtona

Stosowanie diety śródziemnomorskiej nie wydaje się być powiązane z czasem rozpoczęcia klinicznego rozwoju choroby Huntingtona, według najnowszego badania amerykańskich naukowców z Columbia University College Physicians and Surgeons w Nowym Jorku.Dieta śródziemnomorska polega na konsumpcji głównie produktów pochodzenia roślinnego (zboża, orzechy, rośliny strączkowe, warzywa, owoce) oraz ryb i oleju z oliwek (główne źródło tłuszczów jednonienasyconych), a także na umiarkowanej konsumpcji wina.

Na dietę śródziemnomorską składa się także niskie spożycie czerwonego mięsa, drobiu oraz produktów mlecznych.

Wiele badań do tej pory wykazało jej korzystne działanie na zdrowie oraz ochronny efekt przez wieloma chronicznymi chorobami.

Naukowcy z Columbia University College Physicians and Surgeons, którymi kierowała dr Karen Marder, przyjrzeli się grupie 1 001 pacjentów zagrożonych rozwojem choroby Huntingtona z 41 placówek badawczych w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, objętych projektem Prospective Huntington at Risk Observational Study (PHAROS) w latach 1999 – 2004.

Uczestników tego projektu kontrolowano co 9 miesięcy, pod uwagę biorąc ich dietę.

Rezultaty obserwacji: największy wskaźnik BMI był powiązany z najsłabszym przestrzeganiem zasad diety śródziemnomorskiej.

U 31 obserwowanych pacjentów stwierdzono kliniczny rozwój choroby Huntingtona.

Stwierdzono też, że dawki spożywanych kalorii w diecie śródziemnomorskiej nie wiązały się z rozwojem choroby.

Kiedy zaś przeanalizowano składniki diety śródziemnomorskiej oddzielnie, stwierdzono, że większa konsumpcja produktów nabiałowych oraz większe spożycie kalorii wiązały się z większym ryzykiem rozwoju klinicznego choroby Huntingtona.

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska nie spowalnia rozwoju choroby Huntingtona

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz