Szukaj

Dieta śródziemnomorska może pomóc w leczeniu zespołu metabolicznego

Zespół metaboliczny może zostać odwrócony poprzez przestrzeganie diety śródziemnomorskiej z rozszerzeniem o produkty zwane „extra-virgin”, czyli oliwę z oliwy i orzechy. Takie informacje przedstawiają nowo opublikowane badania w Canadian Medical Association Journal.

Szacuje się, że około 34% dorosłych osób w Stanach Zjednoczonych cierpi na zespół metaboliczny, który najczęściej spowodowany jest nadwagą, otyłością , brakiem aktywności fizycznej lub czynnikami genetycznymi.

Naukowcy z Hiszpanii postanowili zbadać skutki diety śródziemnomorskiej na choroby metaboliczne. Dieta śródziemnomorska uznawana jest za jedną z najzdrowszych wzorców żywieniowych.

Sama dieta śródziemnomorska związana jest z licznymi korzyściami dla zdrowia. W 2013 roku, Medical News Today opublikował badania, które sugerowały, że ten rodzaj diety może zmniejszyć ryzyko zawału serca i udaru mózgu u pacjentów z wysokim ryzykiem, podczas gdy nowe badania podawały, że dzieci, które przebywają na diecie śródziemnomorskiej, są o 15% mniej narażone na otyłość.

W tym badaniu, zespół naukowców przeanalizował przypadki mężczyzn i kobiet w wieku od 55 do 80 lat, którzy kwalifikowali się do grupy wysokiego ryzyka chorób układu krążenia. W czasie badań, okazało się, że 64% uczestników cierpiało na zespół metaboliczny.

Wszystkie osoby były częścią procesu PREDIMED – czyli badania, które ma na celu określić wpływ diety śródziemnomorskiej na choroby układu krążenia. Sami uczestnicy zostali losowo przydzieleni do jednej z grup: diety niskotłuszczowej, diety śródziemnomorskiej z dodatkiem orzechów lub oliwy z oliwek. Osoby zostały następnie poddane analizom przez 4 lata i 8 miesięcy.

Wyniki badania wykazały, że uczestnicy, którzy znajdowali się w grupie będącej na diecie śródziemnomorskiej z dodatkiem orzechów i diecie śródziemnomorskiej z dodatkiem oliwy z oliwek, mieli obniżony poziom glukozy we krwi i niższy poziom otyłości brzusznej. Dodatkowo 28,2% uczestników przebywających na diecie śródziemnomorskiej nie spełniło kryteriów zespółu metabolicznego do końca badania.

Naukowcy podkreślają jednak, że żadna z diet śródziemnomorskich nie była związana z mniejszą częstotliwością występowania zespołu metabolicznego

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Dieta śródziemnomorska może pomóc w leczeniu zespołu metabolicznego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz