Szukaj

Dieta Śródziemnomorska – lepsze zdrowie, dłuższe życie?

Najnowsze badania sugerują, że kobiety w średnim wieku, które decydują się na stosowanie diety śródziemnomorskiej, unikają chorób przewlekłych, fizycznych dysfunkcji organizmu i tym samym, żyją znacznie dłużej.

Dieta śródziemnomorska stosowana jest głównie w Grecji i południowych Włoszech. Składa się ona z dużych ilości pokarmów roślinnych, fasoli, orzechów, zboża, nasion, ryb czy drobiu. Niezbędnym składnikiem jest oczywiście oliwa z oliwek, która stanowi bazowe źródło tłuszczu.

Już wcześniejsze badania wykazały, że stosowanie takiej diety przynosi ogromne korzyści zdrowotne, jednak w tym roku okazało się, że dzięki niej można zmniejszyć ryzyko udaru, a także poprawić pamięć i umiejętności myślenia.

Wszystko potwierdzają badania!

Aby określić w jaki sposób dieta śródziemnomorska wpływa na proces starzenia się, badacze przeanalizowali  rodzaj diety, styl życia i stan zdrowia u 10 670 kobiet urodzonych między 1984 a 1986 rokiem życia. Wyniki wykazały, że kobiety stosujące dietę śródziemnomorską, bądź bardzo do niej zbliżoną, miały o 40% większe szanse na dłuższe życie. Co więcej, były one wolne od aż 11 chorób przewlekłych w tym niewydolności nerek, nowotworów, cukrzycy typu 2 czy choroby Parkinsona.

Ogólnie rzecz biorąc, pożywanie większych ilości pokarmów roślinnych, produktów pełnoziarnistych ryb może być idealną receptą na długowieczność.

Komentarze do: Dieta Śródziemnomorska – lepsze zdrowie, dłuższe życie?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz