Szukaj

Dieta Paleo korzystna dla zdrowia

Dieta Paleo polega na zachowaniu stylu życia i nawyków żywieniowych, jakie mieli nasi przodkowie z epoki paleolitycznej. Jak w przypadku każdej diety, ma ona swoich sprzymierzeńców, tak samo jak i przeciwników. Jako że dieta Paleo wzbudza wiele kontrowersji, zainteresowała ona również naukowców, którzy rzucili trochę światła na tę kwestię.Na wydziale medycznym Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzono badania naukowe na podstawie informacji dotyczących dziewięciu pacjentów ambulatoryjnych.

W ramach eksperymentu uczestnicy stosowali dietę z epoki paleolitu, która obfituje w chude mięso, warzywa, owoce i orzechy. Zrezygnowano przy tym z pokarmów, które nie były typowe dla tej epoki, to jest ze zbóż, nabiału i warzyw strączkowych.

W wyniku badań ustalono, że dieta taka pomaga w regulowaniu ciśnienia krwi, poziomu cholesterolu i insuliny oraz ma pozytywny wpływ na pracę tętnic. Te wyniki świadczą o tym, że dieta Paleo jest korzystniejsza, niż dieta, jaką stosuje się obecnie w krajach zachodnich.

Ważne jest jednak, aby zaznaczyć, że dieta Paleo nie jest dobra dla wszystkich. Rozważając przejście na jakąkolwiek dietę należy wziąć pod uwagę fakt, że każdy organizm jest inny i ma inne potrzeby. Innymi słowy, ta sama dieta może mieć inny przebieg i skutki u dwóch różnych osób.


Metabolizm każdego z nas jest jak odcisk palca – genetycznie inny dla każdej osoby. To właśnie metabolizm powinien być wzięty pod uwagę, jeśli przejście na jakąś dietę lub zmiana nawyków żywieniowych mają być korzystne dla danej osoby.

Technika Metabolic typing jest metodą pozwalającą na określenie tego, jak funkcjonuje metabolizm danej osoby. Oznacza to, że możliwe jest określenie zapotrzebowania konkretnego organizmu na pewne składniki odżywcze, takie jak węglowodany, białko i tłuszcze.

Jeśli chcemy poprawić stan naszego zdrowia, musimy wiedzieć, na jakie ilości tych składników możemy sobie pozwolić w ramach diety. Nie oznacza to od razu, że całkowite przejście na dietę Paleo jest dobre, należy raczej znaleźć rozwiązanie pośrednie, czyli odpowiednio dopasować ilości makroelementów, przy jednoczesnym zachowaniu zaleceń diety Paleo.

Badania naukowe wykazały, że taka dieta działa w przypadku wielu osób. Jeśli ktoś chce stracić na wadze, uniknąć chorób i czuć się dobrze, zalecane jest przejście na dietę Paleo. Jest to logiczne z ewolucyjnego punktu widzenia, gdyż organizm ludzki ewoluował do funkcjonowania i żywienia się w pewien konkretny sposób.

Niestety miliony ludzi nie stosują się do tych niezwykle ważnych zaleceń. Może - gdyby więcej ludzi przeszło na dietę Paleo - ogólny stan zdrowia całego społeczeństwa zacząłby się poprawiać. Biorąc pod uwagę obecną stopę zachorowalności, dobrym pomysłem mogłoby okazać się szukanie alternatywnych rozwiązań, skoro tak wiele prób leczenia kończy się niepowodzeniem.

Komentarze do: Dieta Paleo korzystna dla zdrowia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz