Szukaj

Dieta jajeczna a zdrowie

Dieta jajeczna jest idealnym sposobem odchudzania dla wszystkich tych, którzy lubią jeść jajka.   Twórcami tego specyficznego sposobu odżywiania są dietetycy z amerykańskiej Kliniki Mayo. Dieta daje bardzo szybkie rezultaty. Zalecane jest stosowanie jej przed dwa tygodnie, jednak większość lekarzy twierdzi, że taki sposób odżywiania jest dopuszczalny co najwyżej przez 3-5 dni.Jak większość ekspresowych diet również ta jest bardzo restrykcyjna i wręcz szkodliwa dla organizmu. Osoby mające zbyt duży poziom cholesterolu lub te cierpiące na choroby wątroby muszą bezwzględnie unikać tego typu diet. Bez wątpienia dużym minusem tak restrykcyjnej diety jest efekt jojo, którego prawdopodobieństwo wystąpienia jest bardzo duże.

Dieta jajeczna opiera się na jedzeniu jaj ugotowanych na twardo 3 razy dziennie, na śniadanie, obiad i kolacje. Bez wątpienia plusem takiego jadłospisu jest duża liczba dostarczanych organizmowi witamin. Jednak praktycznie na tym etapie plusy się kończą.

Jajka kurze zawierają duże ilości tłuszczu przez co mają dużą kaloryczność. Poza tym zawierają duże ilości cholesterolu. Konstrukcja diety jajecznej jest na tyle uboga, że nie ma możliwości pokrycia dziennego zapotrzebowania na węglowodany i białko przez co już w początkowym etapie stosowania diety możemy odczuwać znaczne zmęczenie.

Program diety zaleca stosowanie jej przez 2 tygodnie. Ogromnym minusem jest brak urozmaiceń w posiłkach przez co trzymanie się określonego jadłospisu staje się naprawdę trudne. Spożywane jajka muszą być zawsze ugotowane na twardo. Nie ma możliwości przyrządzenia potraw w inny sposób. Poza tym co najważniejsze dieta opiera się tylko na 3 posiłkach, przez co powstrzymanie głodu bywa czasami wręcz niemożliwe do wykonania.


Dlaczego dieta opiera się na jakach?


Przede wszystkim ze względu na niską kaloryczność jajek. Poza tym są one bogate w białko i witaminy. Jednak należy pamiętać, że jajka są także źródłem cholesterolu, który powoduje min. choroby krążenia.

Jakie są główne założenia diety?


Przede wszystkim należy jadać 6 jajek ugotowanych na twardo dziennie i to jest warunek konieczny. Poza tym ważne jest picie około 3 litrów płynów dziennie. Może to być zarówno woda mineralna jak i herbata lub kawa. Zabrania się używania cukru oraz soli podczas stosowania diety. Istnieje możliwość włączenia warzyw do jadłospisu. Należy wykluczyć wszelkie tłuste produkty z diety oraz ograniczyć poziom spożywanych węglowodanów.

Mniej restrykcyjna forma diety jajecznej zakłada zastąpienie jajek podczas kolacji piersią z kurczaka lub rybą. Warunkiem jest jednak przyrządzenie tych posiłków na parze.

Jakie rezultaty może dać dieta?


Zaletą diety jajecznej jest bez wątpienia możliwość szybkiej utraty zbędnych kilogramów. Może dojść do zmniejszenie wagi o 5 kg w ciągu zaledwie kilku dni. Jednak jak w przypadku większości diet polegających na głodówce chudnięcie jest tylko pozorne. Wiąże się głównie z utratą wody z organizmu. Dieta może przyczynić się do pojawienia się różnorakich skutków ubocznych takich jak zmęczenie, osłabienie, mdłości, zawroty głowy, problemy z trawieniem i skórą. Największym minusem tego rodzaju odżywania jest nieunikniony efekt jojo.

Jak wygląda jadłospis?

  • Śniadanie (2 jajka, 1 pomarańcza, kawa bez cukru i mleka)
  • obiad (2-3 jajka, sałatka z jajek i pomidorów, małe jabłko, herbata bez cukru)
  • kolacja (1 jajko, jabłko)
lub
  • śniadanie (2 jajka, 1 grejpfrut)
  • obiad (2 jajka, sałatka jarzynowa)
  • kolacja (2 jajka, warzywa gotowane na parze)
Dieta jajeczna nie jest poleconym przez lekarzy sposobem odżywania. W gruncie rzeczy wiąże się z nią więcej negatywnych niż pozytywnych aspektów. Jest to dobry sposób szybkiego zrzucenia zbędnych kilogramów, jednak należy brać pod uwagę konsekwencje zdrowotne jakie wiążą się ze stosowaniem takiego typu odżywania.

Komentarze do: Dieta jajeczna a zdrowie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz