Szukaj

Dieta i co dalej? Jak utrzymać efekty odchudzania?

Wiele osób decyduje się na odchudzanie przed nadejściem lata. Tygodnie ciężkiej pracy i wyrzeczeń często idą jednak na marne, kiedy po skończonej diecie wracamy do dawnych nawyków żywieniowych. Jak zatem utrzymać zgrabną sylwetkę także po wakacjach?

Dieta i co dalej? Jak utrzymać efekty odchudzania?

Wiosną decydujemy się na kuracje, które mają nam pomóc w uzyskaniu zgrabnej sylwetki jeszcze przed wakacjami. Często jednak po skończonej diecie kilogramy wracają. Efekt jo-jo, jak nazywa się proces tracenia i ponownego przybierania na wadze, może wynikać z kilku czynników. Warto mieć je na uwadze, jeśli chcemy zachować atrakcyjną figurę na dłużej.

Kiedy dawna waga powraca

Efekt jo-jo to przede wszystkim wynik źle dobranej diety. – Głodówki, diety o zbyt niskiej kaloryczności, źle zbilansowane lub mało urozmaicone, a także niewłaściwe nawyki żywieniowe i brak aktywności fizycznej bardzo szybko prowadzą do powrotu zbędnych kilogramów. Ponadto na duże wahania wagi narażone są osoby, u których nastąpił znaczny spadek masy ciała w krótkim czasie – mówi Zofia Urbańczyk, dietetyk z Naturhouse. Czy można temu zapobiec?

Trwała zmiana nawyków żywieniowych

Najlepsze, a przede wszystkim długotrwałe, efekty odchudzania uzyskuje się dzięki zbilansowanym i urozmaiconym dietom. Aby kuracja odchudzająca była skuteczna, powinna zostać dobrana do indywidualnych predyspozycji organizmu – wieku, stanu zdrowia, stylu życia czy wykonywanego zawodu. W tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka, który nie tylko dopasuje odpowiedni plan żywieniowy, ale przede wszystkim nauczy nas prawidłowych zasad odżywiania.

Zobacz również:Wskazówki eksperta są również istotne podczas etapu po zakończeniu kuracji, kiedy niezbędne jest utrzymanie efektów diety i uniknięcie tzw. jo-jo. Jeśli zgodnie z zaleceniami zmienimy dotychczasowe nawyki, nie musimy się martwić o powrót kilogramów. Należy zatem pamiętać o regularnym spożywaniu 4-5 posiłków dziennie. W naszym jadłospisie na stałe powinny zagościć takie produkty jak: ciemne pieczywo, kasze, chude mięso, ryby, chude przetwory mleczne, a także owoce i warzywa. Jedną z najważniejszych zasad jest picie min. 1,5 litra wody mineralnej w ciągu całego dnia. Dzięki zbilansowanej diecie unikniemy napadów głodu i pokusy, by sięgnąć po coś słodkiego, zwłaszcza podczas wakacyjnych podróży.

Etap stabilizacji wagi

Chcąc uniknąć efektu jo-jo powinniśmy stopniowo i powoli wychodzić z diety. Powrót do dawnych nawyków żywieniowych bez wątpienia spowoduje przybranie na wadze. – Proces stabilizacji może przebiegać nawet kilka miesięcy (mniej więcej tyle ile sama kuracja odchudzająca), w zależności od reakcji organizmu. Ważne, aby w tym okresie systematycznie podnosić ilość kalorii (50-100 kcal co tydzień), nie rezygnując jednocześnie z zasad, jakimi kierowaliśmy się w trakcie diety – podkreśla dietetyk z Naturhouse.

Zmiana stylu życia

W utrzymaniu zgrabnej sylwetki dużą rolę odgrywa także aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia, zwłaszcza na świeżym powietrzu, stanowią najlepsze uzupełnienie diety. Jeśli zatem nie chcemy zaprzepaścić starań o smukłą sylwetkę, zamieńmy błogie, wakacyjne lenistwo na aktywny wypoczynek.

Komentarze do: Dieta i co dalej? Jak utrzymać efekty odchudzania?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz