Szukaj

Dieta Dukana zdaje maturę: punkty przeciwko nadwadze

Jeżeli uwierzymy słynnemu już francuskiemu doktorowi Dukan, który jest autorem równie słynnej diety odchudzającej, nazwanej zresztą od jego nazwiska dietą Dukan, waga powinna podchodzić pod kryteria oceny stosowane na maturze. Sam doktor Pierre Dukan proponuje, w liście otwartym do prezydenta, aby przyznawać punkty kandydatom do egzaminu maturalnego, których wskaźnik masy ciała pozostaje w granicach od 18 do 25 (czyli waga normalna).Otyłość stała się dziś prawdziwym problemem zdrowia publicznego, który stopniowo dotyka młodych ludzi, także tych najmłodszych. Do tego stopnia, że Światowa Organizacja Zdrowia określiła otyłość mianem światowej epidemii.

Władze wielu krajów namnażają wręcz kampanie uwrażliwiające na otyłość i opracowują kolejne programy mające na celu walkę z tym problemem. Także we Francji. A teraz, słynny doktor Pierre Dukan zdecydował się również wziąć udział w tej walce, proponując środek, który jest co namniej dyskusyjny.

W rzeczywistości, dieta Dukana w liceum miałaby polegać na przyznawaniu dodatkowych punktów na maturze wszystkim tym uczniom, którzy byli w stanie utrzymać wskaźnik masy ciała BMI na poziomie od 18 do 25. Aby tego dokonać, licealiści mieliby być ważeni sześciokrotnie przez trzy lata liceum, co pozwoliłoby z bliska obserwować rozwój ich wagi.


Jednakże,  wszyscy ci, którzy ważyliby za dużo, nie byliby na tym stratni, ponieważ mogliby zdobyć punkty tracąc zbędne kilogramy między dwoma sesjami ważenia.

Celem jest, jak stwierdza słynny doktor, uwrażliwienie nastolatków na zachowanie równowagi w jedzeniu.

Zachęcić do diety

Doktor Dukan chciałby znaleźć rozwiązanie pozwalające poprawić zdrowie nastolatków i młodych dorosłych, co jest jak najbardziej szczytną ideą. Ale metoda, którą on proponuje, można określić każdym przymiotnikiem, poza słowem „właściwa”. Nie przywołując już tutaj nutki dyskryminacji.

Jeżeli nawet dieta Dukana odniosła fenomenalny sukces na całym świecie, to trzeba jednakże przypomnieć, że 95% osób, które przestrzegają diety, w ciągu pięciu lat przybiera dwa razy tyle, ile udało im się stracić.

Aspekt jeszcze bardziej poważny: ten system oceniania, zaproponowany przez doktor Dukana, dotyczy wieku, w którym nastolatki jeszcze się rozwijają. Dieta restrykcyjna, rozłączna albo hiperproteinowa, bardzo często wiążą się z efektem jojo, tak znienawidzonym przez wszystkich ludzi, którzy troszczą się o swój wygląd. Do tego dochodzi jeszcze frustracja i brak zadowolenia.

Nie należy jeszcze zapominać, że taki system zachęcania poprzez oceny zapisuje się w kontekst, gdzie zaburzenia odżywiania, takie jak anoreksja, na przykład, są coraz częstsze i pojawiają się w coraz młodszym wieku. Na dzień dzisiejszy, władze francuskie nie wypowiedziały się w kwestii listu otwartego doktora Dukan.

Ale temat podchwycili internauci.

Komentarze do: Dieta Dukana zdaje maturę: punkty przeciwko nadwadze

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz