Szukaj

Dieta bogatoresztkowa

Głównym celem diety bogatortesztkowej (wysokobłonnikowej) jest dostarczenie organizmowi człowieka dużych ilości nietrawionych w układzie pokarmowym polisacharydów roślinnych. Dieta bogatoresztkowa pomaga w uregulowaniu czynności wydalania. Jest wskazana w przypadku osób cierpiących na zespół jelita drażliwego oraz zaburzenia czynnościowe jelit.Na czym polega dieta?

Przede wszystkim głównym założeniem diety jest wprowadzenie do codziennego menu dużej ilości produktów gruboziarnistych. Można tutaj wymienić takie produkty jak otręby, płatki owsiane czy kasza gryczana. Odpowiedni obiad w przypadku takiej diety  złożony jest z zupy i drugiego dania. Należy przy tym trzymać się pewnych podstawowych zaleceń, tzn. spożywać kaszę z chudym najlepiej gotowanym mięsem, a zupy przygotowywać na wywarach z jarzyn. Dieta ta nie zakazuje spożywania poszczególnych grup produktów, jednak nie wskazane jest pożywienie, które jest w znacznym stopniu oczyszczone i skoncentrowane. Istotne jest spożywanie tych produktów, które posiadają duże ilości błonnika. Poza tym wskazane są takie produkty jak mleko, jogurt, kefir, twaróg, białe sery, białka jaj oraz chude mięsa (najlepiej drób) i ryby. Dodatkowo podobnie jak w przypadku innych diet powinno się pić duże ilości wody i płynów.

Dieta bogatoresztkowa polega na spożywaniu takich produktów, w których występuje niska zawartość tłuszczy. Dozwolone jest łączenie serów i twarogów z  pieczywem razowym bądź żytnim. Nie należy spożywać zbyt dużych ilości jajek, ponieważ wskazane są tylko białka. Dodatkowo podczas stosowania diety najlepiej jest wyeliminować ze swojego jadłospisu wszelki cukier i słodycze z racji tego, że takie produkty nie posiadają żadnych składników resztkowych. Odradzane jest także picie mocnej herbaty. Najlepiej zastąpić ją różnego rodzaju naparami ziołowymi, które korzystnie wpływają na trawienie.


Dieta bogatoresztkowa jest dobrym rozwiązaniem w profilaktyce kamicy żółciowej i cukrzycy. Błonnik dostarczany w spożywanych produktach wpływa na obniżenie stężenia cholesterolu i trójglicerydów znajdujących się w układzie krwionośnym.

Dieta bogatresztkowa zaleca jedzenie poszczególnych rodzajów ryb takich jak dorsze, sandacze, szczupaki, liny i leszcze. Można również spożywać w niewielkich ilościach masło, śmietanę, oliwę z oliwek oraz ostre przyprawy.

Dieta bogatpresztkowa wiąże się ze zrezygnowaniem z takich produktów jak mąki (kukurydziana, ziemniaczana i pszenna) białe pieczywo, biały ryż, kasza manna, tłuste napoje mleczne i sery, tłusta śmietana oraz tłuszcze zwierzęce.

Kto nie może stosować diety?

Przede wszystkim osoby cierpiące na stany zapalne żołądka, trzustki, dróg żółciowych oraz jelit. Dodatkowo stosować diety nie powinny osoby z nieżytem przewodu pokarmowego oraz chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy. W przypadku dzieci i młodzieży gdzie duże znaczenie mają składniki odżywcze występujące w poszczególnych posiłkach, wprowadzenie dużych ilości błonnika powinno być dobrze przemyślane. Taka sama sytuacja ma miejsce w przypadku osób starszych.

Poza tym warto wiedzieć, że dieta wprowadzana powinna być w sposób stopniowy, tak by przewód pokarmowy mógł się przyzwyczaić do nowej sytuacji. Pozwala to uniknąć ewentualnych skutków ubocznych takich jak wzdęcia, kolki czy biegunka.

Przykładowe menu

  • śniadanie (zupa mleczna + mleko, kawa lub herbata + pieczywo ziarniste w z serem twarogowym + owoce sezonowe)
  • obiad (zupa jarzynowa + kasza gruboziarnista z kawałkiem chudego drobiowego mięsa + surówka
  • deser (owoce lub kisiel lub galaretka)
  • kolacja (zsiadłe mleko z ziemniakami)

Komentarze do: Dieta bogatoresztkowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz