Szukaj

Dieta a seks

Wiele osób uważa, że jedzenie i seks nie mają nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. Dobrym seksem można cieszyć się, gdy całe ciało jest zdrowe i nie brak mu żadnych składników odżywczych, w przeciwnym wypadku zawsze coś będzie działało nie tak.

Dieta a seks

Zrozumienie ciała

Między zdrowym żywieniem a zdrowiem seksualnym istnieją szerokie powiązania. Aby człowiek funkcjonował prawidłowo, jego zdrowie fizyczne, emocjonalne i psychiczne musi mieć zachowaną równowagę. Często zaburzenia seksualne wynikają z braku składników odżywczych, minerałów, witamin, z których ludzie nie zdają sobie sprawy. Jest to często wynik nieświadomości spowodowanej nieodpowiednią edukacją seksualną. Jest ona w dalszym ciągu ograniczona, a jeśli pojawia się to często, nie obejmuje całości zachowań i zdrowia ograniczając się jedynie do instrukcji dotyczących antykoncepcji. Braki w edukacji i wiedzy na temat zdrowa seksualnego mogą wynikać z tego, że badanie go pojawiło się dopiero w latach 50-tych gdy William Masters i Virginia Johnson zaczęli badać ludzką seksualność. Krok po kroku poszerzano wiedzę na temat zachowań seksualnych, jednak i obecnie, chociaż minęło ponad 50 lat, nawet lekarze często nie wykazują zrozumienia dla pewnych powiązań między elementami ludzkiego zdrowia. Dlatego tak ważna jest edukacja, która pozwoli poznać wszystkim, jaki wpływ na ich zdrowie seksualne ma dieta, ćwiczenia, oraz odżywianie.

Zdrowie seksualne w mentalności medycznej

Problem zachodniej medycyny zarówno w leczeniu problemów związanych z seksem, jak i z innymi chorobami to leczenie objawów. Póki pacjent jest chory otrzymuje pomoc i leki, gdy jednak objawy mijają pozostawiany jest sam sobie. Oczywiście wyleczenie objawów jest istotne, jednak istnieje problem powrotu choroby gdyż jej główna przyczyna nie została wyleczona, a to właśnie przyczyny należy się pozbyć. W XX wieku, co kontynuowane jest i w obecnym, powiększyła się świadomość lekarzy oraz pacjentów dotycząca zdrowego żywienia i jego wpływu na działanie organizmu jako całości. Niestety, nawet mimo tego nie zawsze dostrzegane jest połączenie między odżywianiem a seksem i szuka się innych przyczyn w rozwiązaniu seksualnych problemów, zamiast sięgnąć do tego, co pacjent kładzie na talerzu. Lekarze często po prostu wypisują recepty bez wgłębiania się w to jakich składników może brakować w organizmie pacjenta. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uzupełniać ich braki naturalnie, zamiast tabletkami. Jeśli tabletki nie pomagają, przepisywane są następne, co truje organizm i tworzy błędne koło leczenia objawów bez dotykania przyczyny. Jedzenie wpływa przecież na poziom hormonów w ciele człowieka, daje energię, zdrowie psychiczne i fizyczne. To właśnie ono powinno być pierwszym punktem badania.

Pacjent problemem sam dla siebie

Nie można winić jedynie lekarzy za podobne podejście, pacjenci również nie są często uświadomieni co do tego, że nie potrzeba im leków, lecz zmiany sposobu odżywiania. Demotywują sami siebie uznając, że nie da się lub to nie działa, wolą brać tabletki i narażać się na skutki uboczne. Duża ilość leków to duża ilość chemii i nie pozostaje bez wpływu na ciało. Co więcej lecząc się z problemu seksualnego, przy jej pomocy możemy go jeszcze bardziej komplikować. Warto zrozumieć, że zmiana nawyków żywieniowych oraz odrobina ruchu dziennie będą miały korzystny wpływ na każdą sferę życia od poprawy ogólnego stanu zdrowia, po sytuację w sypialni, w której kłopoty nie raz wpędzają w problemy o podłożu emocjonalnym.

Jak ocenić sposób odżywiania?

Przywykło się twierdzić, że jedzenie warzyw, picie dużej ilości wody oraz unikanie tłuszczy to główne wytyczne zdrowego odżywiania. Jest to w dużej mierze prawdą, jednak ze względu na to, że każdy organizm jest inny i inaczej toleruje składniki pokarmowe lepiej zacząć od profesjonalnego badania. Nie jest to nic skomplikowanego – wystarczy pobrać krew i zlecić badanie panelu mikroelementów. To niedrogie badanie pozwoli ocenić stan mikroelementów, witamin, substancji odżywczych znajdujących się w organizmie. Wszelkie nieprawidłowości zostaną zauważone przy tym badaniu dzięki czemu można będzie zacząć je korygować.

Innym sposobem, lecz mniej dokładnym jest skorzystanie z internetowych kalkulatorów liczących ilość witamin oraz pozostałych wartości odżywczym w codziennym jadłospisie. Trzeba tylko wprowadzić produkty i ilość tego co zostało zjedzone w danym dniu. Takie obserwacje najlepiej prowadzić przynajmniej przez tydzień, jeden dzień to za mało,by dokładniej ustalić czy dieta jest niezdrowa przez cały czas, czy jedynie okazyjnie.

Niedobory w żywieniu – przyczyna chorób i braku seksu

Wiele problemów związanych ze zdrowiem seksualnym nie wymaga leczenia farmakologicznego. Ćwiczenia i zmiana diety odniosą taki sam, a nawet lepszy skutek, trzeba jednak dać im czas oraz zdyscyplinować się do stosowania jednego i drugiego.

Choroby serca, cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, depresja, problemy z tarczycą, chroniczne zmęczenie to tylko część tego, co przeszkadza cieszyć się dobrym zdrowiem. Oczywiście niektóre z tych chorób nie pojawiają się tylko przez złą dietę, jednak w wielu przypadkach to ona przyczynia się do ich rozwoju. Zaniedbanie posiłków, jedzenie byle jakich rzeczy lub niejedzenie niektórych w ogóle odbija się na poziomie hormonów, libido, na przepływie krwi i tym samym ochocie na wszystko, łącznie z seksem. Zaniedbania w żywieniu bywają odpowiedzialne za brak potencji, problemy z zajściem w ciążę, ochotą na seks i przyjemność z jego uprawiania. To wystarczające powody, aby próbować poprawić jakość żywienia i nie narzekać później na chłód lub zmęczenie w sypialni.

Jedzenie na dobre dla libido

Dieta pomocna zdrowiu seksualnemu nie jest trudna ani szczególnie skomplikowana. Wystarczy wprowadzić jedynie kilka zmian w swoich nawykach żywnościowych, jeśli oczywiście zwyczajnym elementem jadłospisu nie są bardzo tłuste dania.

Na początek dobrze stracić zbędne kilogramy, jeśli jest ich faktycznie dużo. Nadmiar nie tylko wpływa niekorzystnie na zdrowie, ale do tego na samopoczucie. Czując się cięższym, trudno czuć się przy tym atrakcyjnym. Bez problemu uda się to przy zmianach żywienia. Należy zacząć od pamiętania o kwasach Omaga 3, które zmniejszą ilość cholesterolu we krwi i wspomagają system nerwowy. Znaleźć je można w orzechach, zielonych warzywach, czosnku i cebuli. Przy okazji czosnku należy wspomnieć, że zwiększa on ukrwienie narządów płciowych. Dla mężczyzn dobrze będzie brać witaminę C w tabletkach lub jeść owoce cytrusowe z dużą jej zawartością, ponieważ ma dobry wpływ na jakość spermy. Natomiast dla kobiet istotny w diecie jest magnez, który reguluje poziom estrogenu. Można go znaleźć zarówno w warzywach jak i w gorzkiej czekoladzie. Czekolada jest znanym ogólnie afrodyzjakiem, lecz jest w tym dużo prawdy – zawarte w niej składniki (fenyloetyloamina) pomagają w intensywniejszym przeżywaniu orgazmu. Poza tymi produktami dobrze jest podjadać pestki dyni, zawierające cynk i zdrowy tłuszcz oraz migdały wzmagające podniecenie. W przypadku tłuszczy trzeba pamiętać, że nie wolno odstawiać ich całkowicie, to również będzie niezdrowe. Należy jednak skupiać się na zdrowych tłuszczach, które są niezbędne do przemiany materii, produkcji hormonów oraz pozostałych funkcji organizmu.

Produkty pełnoziarniste, seler, szpinak, oraz mocne przyprawy np. chili, potrafią zdziałać cuda w ciele i w sypialni. Gorące gorzkie kakao z domieszką chili wzmaga wydzielanie endorfin wpływających na dobry nastrój. Unikanie alkoholu, picie dużo wody i soków, a mniej kofeiny, do tego uzupełnienie diety ćwiczeniami sprawi, że dieta będzie miała zbawienne skutki dla całego organizmu.

Ćwiczenia

Nie każdy jest miłośnikiem sportów wyczynowych, dlatego pod pojęciem „ruch” nie trzeba wyobrażać sobie od razu udziału w maratonie, godzin na siłowni ani morderczego aerobiku. Wystarczą codzienne spacery, jazda na rowerze, jeśli pozwala na to pogoda, ćwiczenia w domu, nawet tylko przez pół godziny, wyjście na basen. Nawet tak drobny ruch pozwoli zachować lepszą formę, poczuć się lżej i zacząć z chęcią podchodzić do spraw związanych z seksem. Nie będzie on już tylko zbędnym wysiłkiem, lecz przyjemnością.

W zdrowym ciele zdrowy seks

Często problemy z seksem są ignorowane zarówno przez pacjenta jak i przez lekarza, czasem gdy już dochodzi do leczenia, zostaje ono potraktowane tylko lekami. Nie zawsze ma to takie skutki jak powinno, zdarza się że problemy z tą sferą życia tylko się pogłębiają. Dlatego zawsze warto nie tylko porozmawiać o swoich wątpliwościach z lekarzem, ale też podjąć samodzielne środki zaradcze. Dieta i ruch to coś, na co niepotrzebna jest recepta. Można skorzystać z niej samodzielnie. Jedyne czego potrzeba to chęć. Osoby, które dotąd lubiły seks, a nagle czują się ciągle zmęczone, ociężałe, nie mają ochoty na zbliżenia z partnerem nawet jeśli jest to tylko przytulenie powinny tym bardziej zwrócić na to uwagę. Własną kuchnią, pośpiechem i nawykami możemy doprowadzić do sytuacji, gdy to co dotąd cieszyło stanie się czymś niechcianym. Skoro są środki, lepiej je stosować i cieszyć się sobą, i ochotą na seks.

Karolina Skrzek

Komentarze do: Dieta a seks (1)

zieleniutka
zieleniutka 08-01-2014 13:14

Brak seksu a zdrowie

1

Seks jest bardzo istotny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Bez regularnego uprawiania seksu ze stałym partnerem w dorosłym życiu, człowiek staje się smętny, smutny i jego samopoczucie nie jest tak dosk... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze