Szukaj

Czy żywność ekologiczna jest rzeczywiście zdrowsza od tradycyjnej?

Rodzice wiedzą jak ważna jest dla ich dzieci zdrowa dieta, bogata w owoce, warzywa i produkty zbożowe. Nie jest jednak oczywiste, czy zakup ekologicznych produktów żywnościowych rzeczywiście przynosi wymierne korzyści dla zdrowia dzieci.Aby lepiej zbadać tę kwestię i dostarczyć rodzicom oraz pediatrom rzetelnych informacji, w American Academy of Pediatrics przeprowadzono dokładną analizę dowodów naukowych związanych z ekologiczną żywnością, produktami nabiałowymi i mięsem.

Jak wykazują wyniki, ekologiczne produkty zawierają równie dużo witamin, minerałów, przeciwutleniaczy, białek i lipidów co żywność tradycyjna, jednocześnie wykazując obniżoną zawartość pestycydów, które mogą mieć znaczący wpływ na zdrowie dzieci.

Mięso zwierząt pochodzących z hodowli ekologicznych o wiele rzadziej zawiera bakterie odporne na leki, ponieważ taki chów nie zezwala na używanie środków farmaceutycznych w innych celach niż lecznicze.


Aczkolwiek w dłuższej perspektywie czasu, nie znaleziono niezbitych dowodów na to, że spożywanie produktów ekologicznych poprawia stan zdrowia lub zmniejsza ryzyko chorób.

Nie przeprowadzono jeszcze wśród ludzi żadnych większych badań, których obiektem byłoby to zagadnienie.

- Najważniejsze, aby dzieci jadły dużo warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych i ubogich w tłuszcze. To, czy żywność będzie ekologiczna, czy tradycyjna, jest już sprawą drugorzedną. Taka dieta przynosi wymierne korzyści dla zdrowia. Wiele rodzin ma ograniczony budżet i droższa żywność ekologiczna mogłaby go nadszarpnąć, co może być zbyteczne – mówi Janet Silverstein, członkini AAP Committee on Nutrition i główna autorka badań.

- Pediatrzy chcą posiadać rzetelne informacje których mogliby udzielać rodzicom, pomagając im w dokonywaniu odpowiednich wyborów żywieniowych. Mamy nadzieję, że przeprowadzenie dodatkowych badań biorących pod uwagę również czynniki środowiskowe, przyczyni się do lepszego zrozumienia tej kwestii – podsumowują autorzy.

Komentarze do: Czy żywność ekologiczna jest rzeczywiście zdrowsza od tradycyjnej? (4)

Anetka_S
Anetka_S 25-10-2012 13:19

ja wolę ekologicznie

3

Jestem mamą dwójki dzieci i szczerze mówiąc wolę robić zakupy w takich sklepach jak Organic, a nie Tesco czy Real, gdzie koło stoiska z mięsem i wędlinami czasami po prostu ciężko przejść, tak mówiąc wprost śmierdzi! Cho... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (3)
Pokaż cały wątek (3)
Beata_Miliniewicz
Beata_Miliniewicz 25-10-2012 13:10

Nie chce mi sie wierzyć

1

Nie chce mi się wierzyć w wyniki tych badań, zwłaszcza w tą część, w której stwierdza się, że owoce i warzywa ekologiczne mają zbliżoną wartość odżywczą, a różnią się tylko zawartością pestycydów. Jestem dietetykiem i in... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze