Szukaj

Czy ta dieta zadziała? Epigenetyczne markery mogą dać odpowiedź!

Nowe badanie opublikowane w The FASEB Journal opisuje 5 całkiem nowych epigenetycznych biomarkerów, które powiązane są ze skuteczniejszym odchudzaniem. Odkryć tych dokonano w ramach programu odchudzającego EVASYON, w którym wzięły udział hiszpańskie nastolatki. Naukowcy oceniają, że ta piątka biomarkerów nie tylko pomoże przewidzieć odpowiedź danej osoby na odchudzanie (dieta i ćwiczenia), ale także może oferować terapeutyczne wskazówki wspomagające efekt programów odchudzających.Dr Amelia Marti, współautorka badania z University of Navarra mówi: - Skuteczne odchudzanie w wieku nastoletnim może zredukować zachorowalność w późniejszym okresie, a także zaoferować lepszą jakość życia. Opisujemy tutaj pięć epigenetycznych wskaźników, które mogą pomóc odchudzającym się nastolatkom.

W programie EVASYON wzięło udział ponad 100 otyłych nastolatków. Naukowcy zmierzyli marker epigenetyczny – poziomy metylacji DNA – na podstawie próbek krwi uczestników, na początku i na końcu 10-tygodniowego programu.


Nastolatków podzielono na dwie grupy, w zależności od stopnia utraty wagi. Okazało się, że poziomy metylacji DNA pięciu epigenetycznych markerów na początku badania były powiązane z większą utratą wagi.

Program EVASYON obejmuje edukację odnośnie zmian w stylu życia i odżywiania. Udział w nim biorą dietetycy, fizjoterapeuci, psychologowie i pediatrzy. Prowadzony jest w pięciu hiszpańskich miastach: Madryt, Granada, Pamplona, Santander, Zaragoza.

Dr Gerald Weissmann, redaktor naczelny The FASEB Journal, mówi: - Jeżeli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego niektórzy ludzie tak niewiarygodnie dobrze radzą sobie na diecie, a inni tak fatalnie, teraz mamy odpowiedź: geny odgrywają w tym bardzo ważną rolę. Raport Hiszpanów daje nadzieję na to, że w przyszłości będziemy mogli dopasowywać programy odchudzające do indywidualnych potrzeb danej osoby, w oparciu o jej styl życia, geny i profil epigenetyczny.

Komentarze do: Czy ta dieta zadziała? Epigenetyczne markery mogą dać odpowiedź!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz