Szukaj

Czerwone wino może pomóc osobom starszym w problemach ruchowych

Na 244 National Meeting Exposition naukowcy poinformowali, że resweratrol, który znajduje się w czerwonym winie, zwany „cudowną cząsteczką”, może zwiększyć mobilność ludzi starszych oraz zapobiegać upadkom zagrażającym ich życiu. Nasze badania sugerują, że naturalny związek jakim jest resweratrol, faktycznie jest w stanie zmniejszyć deficyty ruchowe, charakterystyczne dla starszych ludzi, mówi dr Jane E. Cavanaugh.Resweratrol podniósłby jakość życia osób starszych oraz mógłby zmniejszyć ryzyko hospitalizacji spowodowanej poślizgnięciami i upadkami, stwierdza uczona.

Cavanaugh zauważa jeszcze, że upadki są główną przyczyną śmierci wśród ludzi po 65 roku życia.

W dodatku, według American Geriatics Society, jeden na trzech starszych Amerykanów ma trudności z zachowaniem równowagi lub z chodzeniem. Te problemy występują szczególnie u osób cierpiących na chorobę Parkinsona.

W celu znalezienia odpowiedniego sposobu leczenia problemów równowagi i chodzenia, zespół badawczy Cavanaugh skupił się na naturalnym związku chemicznym - resweratrolu.


Wcześniejsze badania wykazały, że resweratrol zmniejsza zapalenia, obniża cholesterol, ogranicza ryzyko powstawania chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów, a także zapobiega starzeniu.

Dostępny jest w postaci witamin i mikroelementów, obficie występuje w czerwonych winogronach, borówkach i orzechach. Jednakże badania laboratoryjne Cavanaugh ujawniły pewną wadę resweratrolu, a mianowicie ustalono, że związek ten jest bardzo słabo przyswajany przez organizm.

Według obliczeń, należałoby wypić 700 kieliszków czerwonego wina na dzień, by resweratrol miał jakiś korzystny wpływ. W związku z tym Cavanaugh bada sztuczne związki chemiczne, które naśladują działanie resweratrolu i jednocześnie są lepiej przyswajane przez organizm.

Naukowcy również pragną ustalić jak duży procent resweratrolu dostaje się do mózgu. Niemniej jednak podejrzewają, że nawet jeśli wpływ resweratrolu na mózg byłby minimalny, mógłby okazać się wystarczający, by pomóc starszym ludziom w utrzymaniu równowagi i uniknięciu upadków.

Komentarze do: Czerwone wino może pomóc osobom starszym w problemach ruchowych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz