Szukaj

Czerwone wino chroni neurony?

Naukowcy z Georgetown University testują działanie resweratrolu u pacjentów z chorobą Alzheimera. Resweratrol jest obecny naturalnie w czerwonych winogronach. Jest to molekuła należąca do rodziny polifenoli i to właśnie ona sprawia, że czerwone wino, konsumowane w rozsądnych ilościach, wpływa dobrze na nasze zdrowie. Od wielu już lat resweratrol jest tematem wielu publikacji naukowych. Badacze udowodnili, że ma on właściwości antyoksydacyjne, a także może kontrolować cukrzycę, otyłość, a nawet nowotwory.Resweratrol ma mieć również działanie ochronne przeciwko chorobie Alzheimera. I to właśnie na tym efekcie skupiają się amerykańscy naukowcy, rozpoczynając fazę II badań klinicznych na pacjentach dotkniętych demencją lekką i umiarkowaną.

Badanie potrwa rok. Połowa uczestników będzie zażywała pastylki z czystego resweratrolu, a druga połowa - placebo. Uczestnicy przejdą również inne testy - punkcję lędźwiową, MRI, badania krwi, które pozwolą ocenić postępowanie choroby Alzheimera.

Cel badania? Zweryfikować bezpieczeństwo oraz tolerancję resweratrolu podawanego dwa razy dziennie w dużych dawkach.

Doktor Scott Turner - główny autor tego badania wyjaśnia: większość badań pokazuje, że resweratrol działa pozytywnie na zdrowie. Ale badania te były przeprowadzone na zwierzętach, takich jak myszy, a dawki zastosowane w tych próbach znacznie przekraczają ilości resweratrolu, które możemy znaleźć w lampce wina.

W 1997 roku badanie opublikowane we Francji, powiązało umiarkowaną i regularną konsumpcję wina z niższym ryzykiem choroby Alzheimera. Jednakże naukowcy nie wyjaśniali przyczyn takiego powiązania.

Od tamtej pory sformułowano więc wiele hipotez, w tym i tę dotyczącą resweratrolu. Profesor Jacques Touchon - neurolog z uniwersyteckiego centrum szpitalnego w Montpellier stwierdza: amerykańskie badanie może okazać się bardzo ważne, o ile pozwoli ono na zweryfikowanie tej hipotezy.


Eksperci zaznaczają: w grę może wchodzić wiele mechanizmów, które mogłyby wyjaśniać potencjalne ochronne działanie resweratrolu przeciwko chorobie Alzheimera. Wykazano już, że działa on przeciwko starzeniu, ale na razie tylko u myszy.


Profesor Norbert Latruffe, z jednostki INSERM 866 w Dijon, dodaje: ten polifenol wydaje się przedłużać życie, a także sprzyja zachowaniu funkcji kognitywnych oraz aktywności fizycznej.

Profesor Latruffe badający resweratrol przede wszystkim w dziedzinie zapalenia oraz kancerogenezy wyjaśnia: polifenol ten zdaje się przedłużać życie komórek nerwowych dzięki oddziaływaniu na niektóre geny. Posiada on również właściwości antyzapalne, a także rozszerza naczynia krwionośne. Problemem jest to, że jest bardzo słabo absorbowalny drogą doustną.

Naukowcy oczekują więc z niecierpliwością i ostrożnością pierwszych rezultatów zapowiadanego badania amerykańskiego. Nawet jeżeli resweratrol okaże się skuteczny, będzie musiało uplynąć jeszcze wiele lat zanim związek ten trafi na rynek jako lekarstwo. Kolejnym krokiem bowiem będą badania kliniczne fazy III, prowadzone na znacznie większą skalę niż aktualne prace naukowców z Georgetown University.

Trzeba będzie obserwować skutki działania resweratrolu u chorych, a dla choroby Alzheimera bardzo charakterystyczne jest to, że wiele molekuł, które na początku wydawały się niezwykle obiecujące, w ostatecznym rozrachunku, po przeprowadzonych badaniach klinicznych, po prostu zawodziły.

Profesor Jacques Touchon dodaje: mamy problemy z wykazaniem skuteczności polifenolów w chorobie Alzheimera. Jest to spowodowane samą naturą tej choroby, ponieważ uszkodzenia w mózgu pojawiają się wiele lat - a nawet kilkadziesiąt lat- przed tym, zanim choroba zacznie dawać prawdziwe objawy.

Resweratrol jest jednym z tych produktów, które być może mogą opóźnić pojawienie się symptomów choroby. Nic jeszcze nie jest pewne, dlatego trzeba zachować ostrożność w formułowaniu definitywnych wniosków.

Komentarze do: Czerwone wino chroni neurony?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz