Szukaj

Czekolada pozwala złagodzić ataki trwałego kaszlu

Według nowego badania, czekolada może pomóc zwalczyć uporczywy kaszel, dzięki zawartej w niej substancji. Teobromina to składnik działający przeciwkaszlowo, i jak się okazuje, może być bardziej skuteczny w tłumieniu kaszlu niż kodeina.Czy zdarza się, że cierpisz na kaszel, który nie opuszcza cię przez wiele dni? Cóż, trzeba spróbować czekolady! Jeśli wierzyć nowym badaniom przeprowadzonym przez brytyjskich naukowców, czekolada jest rzeczywiście bardzo dobrym lekarstwem na uporczywy kaszel.

Dokładniej rzecz ujmując, zawarty w niej składnik jest jednym ze związków posiadającym te właściwości. W istocie, związek ten jest już dobrze znany w środowisku lekarzy - stosuje się go jako środek moczopędny, a zwłaszcza rozszerzający naczynia.

Poprzednie badania także już wykazały, że teobromina może mieć również interesujące właściwości tłumiące kaszel. Dochodząc do tego wniosku, naukowcy z Cough Clinc przy Uniwersytecie w Hull przez wiele tygodni obserwowali 300 pacjentów z objawami uporczywego kaszlu.

Przez 14 dni, podawano im 1g teobrominy w pojedynczej dawce, jednocześnie monitorując intensywność kaszlu. Okazało się, że u około 60% pacjentów, kaszel występował rzadziej, co przynosiło im ulgę.


"Ta nowa kapsułka [na bazie teobrominy], którą stosujemy, wydaje się bardzo efektywna," powiedział profesor Alyn Morice, główny autor badań.

W świetle tych wyników, naukowcy uważają, że tabliczka gorzkiej czekolady może zawierać wystarczającą ilość teobrominy, aby mieć istotny wpływ na przewlekły kaszel.

Rzeczywiście, jeśli związek ten jest obecny we wszystkich rodzajach czekoladek, to jego zawartość jest zmienna. Tak więc, jest jej mniej w białej czekoladzie  - 0,1 mg na 100 g, 150 do 220 mg w przeliczeniu na 100 g czekolady mlecznej i więcej niż 450 mg na 100 g w ciemnej czekoladzie.  

Środek, który łagodzi, ale nie wyleczy

Aby w pełni wykorzystać przeciwkaszlowe właściwości teobrominy, korzystniej jest spożywać gorzką czekoladę, wyjaśniają naukowcy. Ich zdaniem, cząsteczka faktycznie działa na nerw błędny, którego aktywność maleje. Dzięki temu, teobromina jest skuteczniejsza niż kodeina.

Jednak potrzebne będą dalsze dodatkowe badania, aby dowiedzieć się więcej.

Ponadto, naukowcy podkreślają, mimo że wydaje się, iż czekolada jest skuteczna, to nie leczy ona w rzeczywistości kaszlu: jak tylko "terapia" zostanie przerwana, następuje powrót objawów.

Zwracają również uwagę, że pomimo ciekawych właściwości, ten łagodny środek powinien być stosowany z umiarem.

"Zjedzenie małej tabliczki ciemnej czekolady dziennie, która zawiera duże ilości tego związku, może być skuteczne u osób ze zdiagnozowanym uporczywym kaszlem, chociaż codziennie zjedzenie czekolady może wywołać inne efekty uboczne, w tym nadwagę i tak dalej," powiedział Alyn Morice.


Komentarze do: Czekolada pozwala złagodzić ataki trwałego kaszlu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz