Szukaj

Cukrzyca: zdrowa dieta chroni przed chorobą nerek

Ludzie chorujący na cukrzycę i stosujący się do rządowych zaleceń dietetycznych, są mniej zagrożeni chorobą nerek, w porównaniu do osób, które nie odżywiają się zdrowo, jak wynika z badania austriackich naukowców z Medical University of Vienna.Odkryli oni dodatkowo, że jedzenie normalnych ilości soli i protein nie jest związane z większym ryzykiem choroby nerek i zgonu, choć lekarze tradycyjnie zalecają cukrzykom, aby unikali tych składników.

Badanie ukazało się w JAMA Internal Medicine.

Dr Rainer Oberbauer mówi: - Ważne jest, aby dieta była bogata w owoce, warzywa, włókna pokarmowe i tłuszcze nienasycone. U diabetyków, wysokie ilości cukru we krwi mogą prowadzić do uszkodzenia nerek, tak samo jak nadciśnienie, które często występuje w cukrzycy.

W najnowszym badaniu dr Oberbauer przyjrzał się 6 200 ludzi w wieku od 55 lat, którzy mieli cukrzycę, ale nie mieli problemów z nerkami. Poproszono ich o wypełnienie kwestionariusza na temat swojego odżywiania.


Następnie badacze zastosowali do tych odpowiedzi indeks zdrowego odżywania w skali od 0 do 90, gdzie 0 oznaczało najgorszą jakość diety. Przeciętny wynik uzyskany przez uczestników wynosił 24.6, w zakresie od 9.8 do 66.2.

W ciągu kolejnych 5 lat obserwacji u 32% uczestników stwierdzono chorobę nerek, a 8% zmarło.

Dr Oberbauer obliczył, że ludzie z najniższym wynikiem indeksu byli o 26% bardziej zagrożeni diagnozą choroby nerek, a o 39% zgonem w trakcie trwania obserwacji, w porównaniu do tych, którzy uzyskali najwyższy wynik.

Rezultaty te utrzymały się także po tym, jak naukowcy przeanalizowali wiek, płeć, jak również to, od ilu lat dana osoba miała cukrzycę.

Okazało się też, że umiarkowane picie alkoholu – ok. 5 drinków w tygodniu – było związane z mniejszym ryzykiem przewlekłej choroby nerek, tak samo jak spożywanie większych ilości protein zwierzęcych.

Natomiast poziom sodu, zmierzony na podstawie próbek moczu, nie był powiązany z ryzykiem zachorowania albo pogorszenia choroby nerek, poza naprawdę bardzo wysokim albo bardzo niskimi wartościami.

Komentarze do: Cukrzyca: zdrowa dieta chroni przed chorobą nerek

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz