Szukaj

Chuda wołowina jest dobra w niektórych dietach, stwierdza badanie

Ludzie, którzy stosują się do diety opartej na owocach i warzywach, aby obniżyć poziom cholesterolu, mogą wprowadzić do niej chudą wołowinę, i osiągnąć podobne rezultaty, sugeruje nowe badanie, które zostało opublikowane w American Journal of Clinical Nutrition. Badanie to jest podobne do innych prac przeprowadzonych w przeszłości, które stwierdziły, że nawet czerwone mięso, powszechnie potępiane, może być dobre, pod warunkiem, że jest konsumowane z umiarkowaniem.A teraz nowe badanie, mimo że niewielkie, ale bardzo dobrze kontrolowane, przychyla się do tej opinii. Dieta uczestników tego projektu była monitorowana z bardzo bliska. Wcale nie różni się to tak strasznie od tego, o czym mówią ludzie, mówi pani doktor Elizabeth Jackson, profesor medycyny na uniwersytecie University of Michigan Health Systems, która nie była związana z omawianym tutaj badaniem.

Badanie to było bardzo dobrze zrobione, a jest to jedna z tych rzeczy, które są bardzo trudne w nauce o odżywianiu, przyznaje jeszcze pani doktor Elizabeth Jackson. Nigdy nie można zdobyć podobnych danych na tysiącach pacjentów.


Przyjrzyjmy się więc bliżej temu wychwalanemu badaniu. Zostało ono przeprowadzone na 36 osobach z wysokim cholesterolem. Ludzie ci przestrzegali czterech różnych diet, przez pięć tygodni każdą.

Penny Kris-Etherton, profesor na wydziale nauk o jedzeniu Department of Nutritional Sciences na uniwersytecie Pennsylvania State University w University Park, w Stanach Zjednoczonych, wraz ze swoimi kolegami, obserwowali tych ludzi obojga płci w latach 2007 – 2009.

Jakie były te cztery typy diet, przestrzegane przez uczestników badania na różnych etapach? Była to „zdrowa dieta amerykańska”, która daje przyzwolenie na większe ilości oleju, tłuszcze nasycone oraz rafinowane zboża, w porównaniu do diety DASH, która jest oparta na owocach i warzywach. Dwie inne diety z kolei dopuszczały konsumpcję chudej wołowiny. Ale wszystkie te diety były podobne w liczbie kalorii.


Aby upewnić się, że każda osoba przykłada się do diety, uczestnicy zjadali jeden posiłek dziennie w centrum Penn State's Metabolic Diet Study Center, między poniedziałkiem i piątkiem. Reszta posiłków była również przygotowywana w tym centrum i pakowana, aby uczestnicy mogli zjeść je później.


Na początku, badacze zmierzyli również poziom cholesterolu u uczestników badania. Okazało się, że zły cholesterol LDL wynosił w tej grupie 139 miligramów na decylitr krwi (mg/dl), a całkowity cholesterol wynosił 211mg/dl. Wyniki te są uważane za graniczne według narodowych instytutów zdrowia National Institutes of Health w Stanach Zjednoczonych. Natomiast, poziom dobrego cholesterolu wyniósł w tej grupie 52 mg/dl, co jest absolutnie rekomendowaną ilością.

W porównaniu do zdrowej diety amerykańskiej, która lekko podniosła cholesterol, dieta DASH oraz diety zawierające chude mięso wołowe, obniżyły poziom złego cholesterolu LDL oraz całkowitego cholesterolu do poziomu 129 mg/dl i 200 mg/dl odpowiednio. 

Diety również lekko obniżyły poziom dobrego cholesterolu na łonie tej grupy, co można wyjaśnić, jak mówią badacze, faktem, iż tłuszcze nasycone podnoszą poziom HDL.

Chude mięso wołowe oznacza, że dieta na nim oparta zawiera mniej tłuszczów nasyconych niż przeciętna dieta amerykańska, które składa się z tłustego sera oraz masła między innymi. Dieta oparta na chudej wołowinie zawierała od 4 do 5,5 uncji tego mięsa dziennie, między innymi z łopatki, chudego mięsa mielonego oraz mięsa duszonego. Wędliny były grillowane, duszone, a w przypadku mięsa mielonego – smażone.

Joan Salge Blake, profesor na uniwersytecie Boston University's Sargent College of Health and Rehabilitation Sciences, a także rzeczniczka akademii diety i odżywiania Academy of Nutrition and Dietetics stwierdza, iż ważne jest, żeby każdy z nas przyglądał się swojej diecie całościowo.

Mam nadzieję, że opinia publiczna w końcu to zrozumie i przestanie przerzucać się wołowiną jak gorącym kartoflem, dodaje jeszcze pani Joan Salge Blake. Musimy po prostu zwracać uwagę na to, żeby nasze porcje były małe i chude, a to jest częścią diety zdrowej dla serca.

Komentarze do: Chuda wołowina jest dobra w niektórych dietach, stwierdza badanie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz