Szukaj

Chmiel po zwarzeniu leczy cukrzycę i raka

Dzięki badaniom naukowym prowadzonym przez kilka ostatnich dziesięcioleci odkryto hulmon, substancję znajdującą się w chmielu, z którego warzy się piwo. Hulmon może mieć bardzo pozytywny wpływ na zdrowie, począwszy od leczenia infekcji wirusowych i remisji cukrzycy, a skończywszy na leczeniu niektórych nowotworów. Należałoby jednak pić dziennie trzydzieści puszek piwa o objętości 340 ml, aby pojawiła się poprawa stanu zdrowia.W Czechach zachęca się nawet kobiety przechodzące menopauzę do picia piwa ze względu na jego zawartość fitoestrogenów.

Chmiel, stosowany do warzenia piwa, nadaje temu trunkowi jego charakterystyczny gorzkawy smak. Wygląda też na to, że to sam chmiel po zwarzeniu ma właściwości lecznicze. Badania zostały przeprowadzone w Sapporo Medical University w Japonii.

Prowadzący je Jun Tashimoto odkrył już w 1995 roku, że humulon niszczył bakterie wywołujące zapalenie płuc i oskrzeli, a nawet mógł cofnąć szkody poczynione przez takie zapalenie.

Celem najnowszych badań było jednak ustalenie, czy humulon może być odizolowany z chmielu piwowarskiego, tak aby mógł służyć do celów leczniczych, w tym w postaci dodawanej do innych pokarmów i napojów bezalkoholowych.

Wcześniejsze badania naukowe wykazały inne właściwości lecznicze, jakie ma humulon. Już w 1995 roku wykazano jego antynowotworowe właściwości.


Potwierdzona została również stereochemia humulonu, która w piwie jest inna niż w naturalnej formie chmielu. Stereochemia jest stosowana przez biochemików do badania struktury atomowej cząsteczek. Przedrostek "stereo" odnosi się do mapowania trójwymiarowego w biochemii.


Dokładne wzajemne usytuowanie i odległości oraz kąty, pod jakimi cząsteczki układają się w atomie, muszą być precyzyjne we wszystkich trzech wymiarach, aby można było ocenić, które z nich mogą być bezpiecznie stosowane do badań naukowych z dziedziny farmacji. Jest to ważne, chociażby ze względu na to, aby można było uniknąć sytuacji, jaka miała miejsce w przypadku talidomidu.

Miał to być bezpieczny lek na poranne złe samopoczucie kobiet w ciąży, jednak okazało się, że siał on spustoszenie w płodzie. W związku z tym wiele noworodków na całym świecie urodziło się z poważnymi zniekształceniami ciała. Taliomid został wycofany z użycia jako lek na poranne nudności, jednak nadal jest stosowany do leczenia trądu i innych schorzeń.

Różne procesy metaboliczne zmieniają strukturę molekularną pozornie nieszkodliwych wyciągów i sztucznych składników w niedziałającą lub szkodliwą wersję tej samej substancji. Stąd też znaczenie stereochemii.

Naukowcy oczyścili i wykrystalizowali chmiel w trakcie procesu warzenia piwa. Następnie za pomocą najnowocześniejszych urządzeń do prześwietleń krystalograficznych wyznaczono przemiany humulonu, jakie zachodzą w trakcie warzenia piwa, i porównano je do naturalnego, nieprzetworzonego chmielu.

Być może wkrótce, na podstawie tych badań, humulon będzie stosowany jako lek w terapii poważniejszych chorób. Firmą, która finansowała badania, jest KinDex Theraputics.

Komentarze do: Chmiel po zwarzeniu leczy cukrzycę i raka

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz