Szukaj

Być może przyszła pora, aby przestać jeść ziemniaki!

Liczne są badania, które pochylają się nad kwestią odżywiania, zwyczajów życiowych oraz kontrolą wagi. Badacze w dalszym ciągu zastanawiają się, w jaki sposób dieta oraz przyzwyczajenia są odpowiedzialne za przybieranie na wadze w całej populacji, i które czynniki biorą w tym największy udział.


Jak stwierdzają eksperci, większość ludzi przybiera na wadze rok po roku, około pół kilo na rok. Kto, bądź co, jest za to odpowiedzialny? Jakie więc produkty pokarmowe są winne? I które produkty pokarmowe mogą nam pomóc zwalczać tę nieszczęsną przypadłość?

Nie wszystkie produkty spożywcze zostały jeszcze ocenione, ale bardzo interesujące jest zobaczyć przedstawiony w liczbach wpływ produktów pokarmowych na wagę. Zamieszczamy więc tutaj oto tabelkę, zrealizowaną przez kanadyjskich specjalistów, dość przejrzystą, która przedstawia nam, jak to co jemy, wpływa na naszą tkankę tłuszową.


Tablica: zmiana wagi w okresie 4 lat

Produkty spożywcze

Zmiana skorygowana w zależności od wieku (w funtach)

Zmiana skorygowana w zależności od wielu czynników (w funtach)

Owoce

-0.69

-0.49

Warzywa

-0.25

-0.22

Orzechy

-0.78

-0.57

Produkty mleczne pełne

+0.25

+0.10


Masło

+0.47

+0.30

Sery

+0.13

+0.02

Jogurty z niską zawartością tłuszczu

-1.16

-0.82

Chipsy ziemniaczane

+3.01

+1.69

Ziemniaki

+2.14

+1.28

Frytki


+6.59

+3.35

Pełne zboża

-0.59

-0.37

Zboża rafinowane

+0.56

+0.39

Napoje słodzone

+1.32

+1.00

Słodycze albo desery

+0.65

+0.41

Produkty mięsne przetworzone

+1.76

+0.93

Tłuszcze trans

+1.44

+0.65Uwaga : 1 kilogram = ok. 2,2 funta

W prawej kolumnie bardzo łatwo zauważycie przypuszczalny wpływ na naszą wagę codziennej konsumpcji jednej porcji każdego z tych produktów pokarmowych, kiedy tylko czynniki, które mogą zaszkodzić interpretacji, zostaną usnięte (czynniki zakłócające). Kolumna pośrodku wskazuje na obserwowany stały wpływ na wagę codziennej konsumpcji jednej porcji każdego z tych produktów pokarmowych, bez żadnego środka kompensacyjnego dla czynników zakłócających, takich jak siedzący tryb życia, na przykład.

Szybki rzut oka na te rezultaty ujawnia wielkich winnych: ziemniaki, smażone albo chipsy. Poza tym, jak uważają eksperci, najlepszymi sojusznikami są owoce, warzywa, jogurty, pełne ziarna zbóż oraz orzechy. Tak, tak, orzechy również!

Jedna rzecz, która może jednak zaskoczyć: wpływ napojów słodzonych nie jest tak wysoki, jak to specjaliści do tej pory utrzymywali. Wiele badań bowiem do tej pory pokazało, że te napoje są wielkimi odpowiedzialnymi za epidemię otyłości. Oczywiście, sposób konsumpcji oraz ilość też nie jest tu bez znaczenia.

Jak by nie było, tabelka ta pozwala skonkretyzować nieco produkty spożywcze, bez konieczności przeliczania wszystkiego na kalorie... co zresztą i tak nie działa. A na koniec, czas spędzony na oglądaniu telewizji jest również związany z przybieraniem na wadze. Ale to już wiemy.

Komentarze do: Być może przyszła pora, aby przestać jeść ziemniaki!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz