Szukaj

Badanie potwierdza: dieta śródziemnomorska jest dobra dla zdrowia umysłu

Naukowcy wykazali, że dieta śródziemnomorska oddziałuje pozytywnie na normalne funkcje mózgowe, choć jej działanie na łagodne upośledzenie poznawcze nie jest oczywiste. W ciągu ostatnich lat, wielu naukowców donosiło o powiązaniu między stosowaniem się do zasad śródziemnomorskiego reżimu dietetycznego a mniejszym ryzykiem takich chorób jak demencja.Jednak do tej pory nie przeprowadzono systematycznego przeglądu tych badań, który pozwoliłby rozwiać wszelkie wątpliwości.

Dokonali tego właśnie naukowcy z University of Exeter Medical School, wspierani przez National Institute for Health Research Collaboration for Leadership in Applied Health Research and Care (NIHR PenCLAHRC).

Badanie ukazało się w Epidemiology.

Zespół przeanalizował 12 badań (11 obserwacyjnych i 1 randomizowaną próbę kontrolną).

W 9 z 12 badań stwierdzono, że ścisłe stosowanie się do zasad diety śródziemnomorskiej wiąże się z lepszymi funkcjami kognitywnymi, niższymi proporcjami ogólnego spadku poznawczego oraz z redukcją ryzyka zachorowania na chorobę Alzheimera.


Dla łagodnego spadku poznawczego rezultaty nie były rozstrzygające.

Dieta śródziemnomorska polega na spożywaniu dużych ilości oleju z oliwek, warzyw, owoców i ryb. Wysoki poziom stosowania się do jej zasad oznacza duże dzienne spożycie właśnie tych produktów, a także ograniczenie konsumpcji czerwonego mięsa i produktów mlecznych.

Metaanalizą zaprezentowaną tutaj kierowała dr Iliana Lourida, która mówi: - Jedzenie śródziemnomorskie jest pyszne i odżywcze. Nasza metaanaliza pokazuje, że może pomagać starzejącemu się mózgowi, ograniczając ryzyko demencji.

Powiązanie między dietą śródziemnomorską a ryzykiem demencji nie jest nowe, ale najnowsze prace prezentują systematyczną analizę wszystkich istniejących dowodów.

Uczona dodaje: - Podkreślamy przede wszystkim brak spójności w literaturze dotyczącej tego tematu, a także potrzebę dodatkowych badań, aby wyjaśnić w końcu powiązanie między łagodnym zaburzeniem poznawczym a demencją naczyniową.

Komentarze do: Badanie potwierdza: dieta śródziemnomorska jest dobra dla zdrowia umysłu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz