Szukaj

Antyoksydanty: co za dużo, to niezdrowo?

Według najnowszych badań, u starszych mężczyzn, słynny już resweratrol, czyli naturalny składnik znajdowany np. w winogronach, blokuje wiele sercowo-naczyniowych korzyści płynących z ćwiczeń fizycznych. Badanie ukazało się w The Journal of Physiology.Resweratrol jest znany już od jakiegoś czasu i powszechnie wychwalany jako składnik działający przeciwko starzeniu i poprawiający zdrowie serca. Jest także powszechnie dostępny w suplementach diety.

Ale nowe badanie University of Copenhagen sugeruje, że dieta bogata w antyoksydanty może niwelować korzystne działanie ćwiczeń fizycznych, włączając to wpływ na redukcję ciśnienia krwi i poziomy cholesterolu.

W przeciwieństwie do poprzednich badań, prowadzonych na zwierzętach, w których resweratrol wykazał się dobroczynnym działaniem na zdrowie sercowo-naczyniowe w połączeniu z ćwiczeniami, badanie na ludziach pokazuje, że składnik ten u starszych mężczyzn działa zupełnie odwrotnie.


Naukowcy sugerują teraz, iż antyoksydanty nie naprawią wszystkiego, a pewien stopień stresu oksydacyjnego jest właściwie potrzebny organizmowi do prawidłowego działania.

Reaktywne formy tlenu, które w powszechnej opinii powodują starzenie i choroby, mogą być w rzeczywistości niezbędnym sygnałem, który powoduje zdrowe reakcje w odpowiedzi na stres, taki jak ćwiczenia.

Oznacza to, że zbyt dużo dobrych rzeczy, takich jak antyoksydanty w diecie, może być szkodliwe dla naszego zdrowia.

Dr Lasse Gliemann, autor badania, wyjaśnia: - Przyjrzeliśmy się 27 zdrowym i fizycznie nieaktywnym panom w wieku 65 lat. Obserwacje trwały 8 tygodni. Przez te 8 tygodni mężczyźni intensywnie ćwiczyli, a część grupy otrzymywała 250 mg resweratrolu dziennie. Druga zjadała placebo.

Okazało się, że ćwiczenia w rzeczywistości poprawiały zdrowie sercowo-naczyniowe u mężczyzn, ale suplementacja resweratrolem niwelowała te pozytywne efekty.

Komentarze do: Antyoksydanty: co za dużo, to niezdrowo?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz