Szukaj

Zakaz stosowania Diane 35: ginekolodzy mają wątpliwości

Podziel się
Komentarze0

We Francji, narodowa rada ginekologów i położników broni zasadności stosowania tego leku przeciwtrądzikowego, często używanego poza wskazaniem jako pigułka antykoncepcyjna. Francuskie władze zdrowotne zdecydowały o zaprzestaniu sprzedaży Diane 35 w ciągu trzech miesięcy, z powodu trombozy żylnej, której doświadczyły niektóre pacjentki.Decyzja ta nie budzi entuzjazmu francuskiego Syngof (Syndicat national des gynécologues obstétriciens de France).

Komunikat Syngof informuje: Diane 35 dla ginekologów jest cennym lekiem, pozwalającym ratować młode kobiety przed spustoszeniami wyrządzanymi przez trądzik, przy jednoczesnym zapewnianiu skutecznej antykoncepcji. Co więcej, niektóre pigułki 2 generacji mogą trądzik zaostrzyć.

Wraz ze zniknięciem Diane 35 i jego generyków, ginekolodzy niepokoją się o powstającą lukę na polu alternatywnych rozwiązań terapeutycznych.


Diane 35 jest wskazany w leczeniu umiarkowanego trądziku, a Syngof obawia się zwiększenia stosowania izotretinoiny (lek wskazany w leczeniu ciężkiego trądziku, mogący spowodować wady u płodu).

Jeżeli zaś chodzi o antybiotyki wskazane w leczeniu umiarkowanego trądziku, nie są one zalecane na dłuższą metę.

Syngof odżegnuje się od wszelkich posądzeń o konflikt interesów i domaga się, aby korzyści i ryzyko związane ze stosowaniem Diane 35 były dobrze rozważone, na przekór emocjonalnym doniesieniom mediów.

4 zgony, do których doszło w ciągu 25 lat, to oczywiście bardzo poważna sprawa, ale należy przeanalizować je bardzo dokładnie, mówi komunikat.

Przypomnijmy jeszcze, że według ostatnich doniesień, na obraz pigułek antykoncepcyjnych 3 i 4 generacji, które nie będą więcej refundowane przez państwo francuskie od 31 marca 2013, lek Diane 35 ma zwiększać czterokrotnie ryzyko zatoru tętnicy płucnej lub zakrzepicy żylnej.

Z pigułką 2 generacji, ryzyko to rośnie dwukrotnie.

Komentarze do: Zakaz stosowania Diane 35: ginekolodzy mają wątpliwości

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz