Szukaj

Wpływ porodu naturalnego na ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu!

Podziel się
Komentarze0

Najnowsze badania przeprowadzone przez Akademię Sahlgrenską na Uniwersytecie w Göteborgu w Szwecji, dowodzą iż kobiety, które rodziły naturalnie są trzy razy bardziej narażone na problemy nietrzymania moczu, niż kobiety, które były poddawane cesarskiemu cięciu.Według uczonych Uniwersytetu, problem nietrzymania moczu jest coraz częstszym schorzeniem, jakie dotyka kobiety w różnym wieku – skutecznie obniżającym komfort życia codziennego wielu Pań.

Do badań zaangażowano ponad sześć tysięcy kobiet, do których wysłano kwestionariusz z pytaniami dotyczącymi: wzrostu, wagi, problemu nietrzymania moczu i stolca, problemów z wypadaniem narządów rodnych oraz pytań odnośnie prowadzonego leczenia hormonalnego.

Co ciekawe, wyniki badań udowadniają, iż u kobiet rodzących drogą naturalną, częściej pojawiają się problemy z nietrzymaniem moczu. Aż 40% kobiet po porodzie naturalnym doświadcza tego schorzenia, w przeciwieństwie do blisko 29% rodzących przez cesarskie cięcie.


Podsumowując, ryzyko wystąpienia nietrzymania moczu po dwudziestu latach po porodzie drogą pochwową jest większe w porównaniu do tego przez cesarskie cięcie – mówi Maria Gyhagen, z Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Gothenburgu.

Jednakże badani podkreślają, iż nie tylko wybrana metoda porodu, wpływa na wystąpienie owego schorzenia. Jak zaznacza Maria Gyhagen uczeni wyróżniają trzy główne czynniki, które powodują zwiększenie ryzyka zachorowania na nietrzymanie moczu. Należą do nich : otyłość, starzenie oraz uraz położniczy w czasie porodu.

W przypadku nadwagi ryzyko choroby jest dwukrotnie większe u kobiet otyłych, niż u Pań z prawidłowym czynnikiem BMI.

Z kolei Pierre Martin-Hirsch dodaje, iż problem nietrzymania moczu dotyka ówcześnie wiele kobiet, mając duży wpływ na ich codzienne życie. Jednakże mimo to, cesarskie cięcie wiąże się własnym ryzykiem, dlatego kobiety przed porodem powinny zadbać o dodatkowe informacje na temat skutków porodu naturalnego, jak również porodu przez cesarskie cięcie.

Komentarze do: Wpływ porodu naturalnego na ryzyko zachorowania na nietrzymanie moczu!

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz