Szukaj

Stosunek nowoczesnych Polek do antykoncepcji hormonalnej

Podziel się
Komentarze0

Polska kobieta dysponuje stosunkowo niewielką wiedzą z zakresu antykoncepcji.  Zdawkowe informacje na jej temat uzyskuje od lekarza i poprzez media. Dla większości respondentek niecodzienna antykoncepcja to wciąż temat mało odkryty i oswojony. Jaki jest stosunek nowoczesnych Polek do antykoncepcji hormonalnej w świetle najnowszego raportu z badania „Czego oczekują pacjentki – czyli kobieta u ginekologa” TNS OBOP?


Współczesne Polki coraz bardziej świadomie podchodzą do nowoczesnego planowania rodziny. Szybkie tempo życia i coraz więcej informacji przyswajanych każdego dnia nie ułatwiają kobiecie codziennego pamiętania o zabezpieczeniu przed nieplanowaną ciążą. Postęp medycyny wpłynął na rozwój w zakresie hormonalnych metod antykoncepcji.

Wśród obecnie dostępnych różnych form antykoncepcji hormonalnej wyróżnia się także te, które stosowane są bez konieczności codziennego pamiętania, co jest dodatkową korzyścią dla nowoczesnej, zabieganej kobiety. Badanie „Czego oczekują pacjentki – czyli kobieta u ginekologa” TNS OBOP potwierdziło wzrastający udział na polskim rynku metod antykoncepcji o przedłużonym działaniu między innymi plastra i pierścienia dopochwowego. Niestety jakość poradnictwa antykoncepcyjnego w Polsce nie wypada w opinii Polek zbyt dobrze.

Wyniki z badania przeprowadzonego przez instytut badawczy TNS OBOP 2012 na zlecenie programu „Czego oczekują pacjentki – czyli kobieta u ginekologa”.

Czy Polka stosuje antykoncepcję hormonalną i jaka jest wiedza kobiety na jej temat?


Stosunek Polek do antykoncepcji hormonalnej ma swoje odniesienie do sytuacji społecznej. Co piąta Polka zadeklarowała, że nigdy nie stosowała i nie bierze pod uwagę stosowania w przyszłości takiej formy planowania ciąży. Jednocześnie podobna liczba Polek potwierdziła, że stosuje antykoncepcję hormonalną, a co trzecia badana nie wyklucza stosowania takiej formy planowania ciąży w przyszłości. Wśród użytkowniczek antykoncepcji hormonalnej znaczna większość przyjmuje ją w formie pigułek antykoncepcyjnych (79%). Stosowanie tzw. niecodziennej antykoncepcji hormonalnej w formie plastra wymieniło 10% respondentek, zastrzyków 4% badanych, a pierścienia antykoncepcyjnego 2% użytkowniczek. Dla większości respondentek niecodzienna antykoncepcja hormonalna jest to temat wciąż mało odkryty i oswojony, a wiedzę o niej kobiety zdobywają głównie z Internetu lub od koleżanek. Informacje pozyskiwane są głównie już w trakcie stosowania konkretnej metody.


Porady na temat antykoncepcji hormonalnej – czyli co kobiety chcą usłyszeć
od ginekologa?


Rozmowa z ginekologiem nie należy do najłatwiejszych z uwagi na poruszanie między pacjentką a lekarzem tematów dotyczących zdrowia intymnych części ciała. Oczekiwania i potrzeby z zakresu poradnictwa antykoncepcyjnego oparte są przede wszystkim na szybkim i dokładnym dostosowaniu właściwej metody oraz odpowiedniej dawki hormonów. Podczas typowej wizyty u lekarza ginekologa 85% pacjentek potwierdza, że lekarz pyta o ostatnią miesiączkę, a 69% pacjentek lekarz bada ginekologicznie. Zaledwie 37% kobiet deklaruje, że lekarz pyta je, czy obecnie stosowana forma antykoncepcji jest dla niej wygodna. Tylko 22% Polek potwierdza, że to ginekolog inicjuje rozmowę na temat antykoncepcji w trakcie wizyty, u co trzeciej kobiety lekarz nigdy nie rozpoczyna rozmowy na ten temat, a u blisko połowy respondentek czyni to rzadko. Przy dostosowaniu antykoncepcji wśród nowoczesnych kobiet – oprócz stanu zdrowia – istotny jest także styl życia pacjentki, o co pyta tylko 19% lekarzy i dopytanie o to czy pacjentka pamięta o codziennym przyjęciu pigułki – 22% ginekologów. Niespełna 10% badanych kobiet uzyskało podczas wizyty u ginekologa informację o metodach antykoncepcji hormonalnej bez konieczności codziennego pamiętania.


Wśród Polek, które zostały kiedykolwiek poinformowane przez specjalistę o niedawno wprowadzonych do aptek preparatach antykoncepcji hormonalnej, tylko co trzecia potwierdza, że pozyskała wiedzę o nowościach z tego zakresu. Antykoncepcja hormonalna niestety w większości przypadków dobierana jest na zasadzie „chybił trafił”, a lekarze ginekolodzy ograniczają się głównie do polecania pigułek antykoncepcyjnych. Według respondentek, wśród zalecanych pacjentkom przez lekarzy metod antykoncepcji hormonalnej najczęściej występuje tabletka – 88% wskazań. W dalszej kolejności znalazły się plastry antykoncepcyjne i wkładki – prawie 70%, pierścień antykoncepcyjny – prawie 50%. Kobiety oczekują prezentacji różnych metod antykoncepcji, nie tylko ograniczających się do pigułek. Zależy im na poznaniu zalet i wad wszystkich metod antykoncepcji hormonalnej dedykowanych do ich stanu zdrowia i stylu życia.

Polki najczęściej w ramach porady antykoncepcyjnej chcą i oczekują od swoich lekarzy informacji na temat skutków ubocznych stosowania hormonalnych środków antykoncepcyjnych. Potrzebę taką zadeklarowało 57% badanych. Drugim istotnym czynnikiem – dla 22% kobiet – jest skuteczność. Co piąta kobieta oczekuje, że ginekolog poinformuje ją o różnych metodach hormonalnych planowania ciąży.


- W świetle wyników badania OBOP  ginekolodzy nie zawsze informują pacjentkę, o tym jakie są aktualniedostępne metody antykoncepcji hormonalnej i stosunkowo rzadko próbują dostosować antykoncepcję do jej stylu życia. Ważne jest aby ginekolog „uszył antykoncepcję” na miarę każdej pacjentce. Współczesnym, zabieganym kobietom nierzadko sprawia trudność pamiętanie o codziennym przyjmowaniu preparatu antykoncepcyjnego. W takich przypadkach lekarz, biorąc pod uwagę aktywność kobiety i jej styl życia, może zaproponować jej metodę antykoncepcji hormonalnej bez konieczności codziennej aplikacji a tym samym obarczoną mniejszym ryzykiem błędu użytkowniczki - na przykład pierścień dopochwowy lub plaster – mówi Prof. Tomasz Paszkowski.
Komentarze do: Stosunek nowoczesnych Polek do antykoncepcji hormonalnej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz