Szukaj

Sen chińskich kobiet o rodzeniu bez bólu stał się bliższy urzeczywistnienia

Podziel się
Komentarze0

Wyniki pracy naukowców, zaprezentowane na dorocznym spotkaniu anestezjologów – Anesthesiology 2012 - ujawniły spektakularne wręcz odkrycia chińskiej misji nazwanej „No Pain Labor N'Delivery”.W ciągu dwóch lat, od 2009 do 2011 roku, wśród 20 tysięcy Chinek rodzących w jednym ze szpitali:

- stopa porodów ze znieczuleniem zewnątrzoponowym (epidural) zwiększyła się z 0 do 59 procent,

- stopa porodów poprzez cięcie cesarskie spadła z 47 do 30 procent,

- stopa porodów z nacięciem krocza spadła z 73 do 25 procent,

- testy oceniające poziom stresu noworodków wskazywały na to, iż napięć jest coraz mniej.


Misja „No Pain Labor N'Delivery” została założona przez doktora Ling Qun Hu, kanadyjskiego anestezjologa chińskiego pochodzenia, pracującego w Northwestern University Feinberg School of Medicine w Chicago.

Jako cel dr Hu wyznaczył założenie w Chinach w ciągu dziesięciu lat ponad 10 centrów treningowych, w których uczy się bezpiecznego i efektywnego znieczulania przy porodzie.


Ogromna większość kobiet w Chinach obecnie nie ma wyboru opcji uśmierzania bólu podczas porodu. Kraj ten ma jedną z najwyższych stóp porodów z cięciem cesarskim.

Przy czym, chociaż Chinki wyrażają obawę o bezpieczeństwo porodu przez pochwę i bólu związanego z tym, cesarskie cięcie jest związane z wyższą stopą śmiertelności kobiet przy porodzie i niebezpiecznych komplikacji.

Dr Hu: „Marzeniem chińskich kobiet było rodzenie bez bólu i bez narażania się na niebezpieczeństwo”.

Pytania na chińskich forach dotyczących porodu często poruszają takie sprawy jak: gdzie można dostać środki przeciwbólowe na czas porodu, która z metod uśmierzających ból jest najlepsza, czy lekarstwa zmniejszające ból są bezpieczne dla noworodka.

Dzięki systemowi „No Pain Labor”, szpital w pobliżu Pekinu – Shijiazhuan Gynecology and Obstetrics Hospital – zapoczątkował usługę znieczulania zewnątrzoponowego. Lekarze spotkali się przy tym z dramatycznymi wynikami w czasie pierwszych 6 miesięcy.

Przed badaniem żadna z kobiet nie brała środków przeciwbólowych, około 50% miało zaś cesarskie cięcie. Po 6 miesiącach, uśmierzanie bólu przy pomocy znieczulenia zewnątrzoponowego było wybierane przez ponad połowę kobiet, pomimo że było to w 100 procentach płatne z kieszeni pacjentki.

Miesięczna liczba urodzeń w szpitalu wzrosła z 747 do 1046.

Zdaniem naukowców, opieka przedporodowa powinna zapewniać całodobowe wsparcie anestezjologiczne.

Inicjatywa rozszerza swój zakres działania i zasięg oddziaływania. Na przykład poprzez wizytowanie nowych chińskich szpitali każdego roku.

Komentarze do: Sen chińskich kobiet o rodzeniu bez bólu stał się bliższy urzeczywistnienia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz