Szukaj

Rodzić po ludzku

Podziel się
Komentarze5

24 grudnia ruszyła akcja Rodzić po ludzku 2006, której celem jest podniesienie standardów opieki okołoporodowej w Polsce. Organizatorem akcji jest Fundacja Rodzić po Ludzku, Gazeta Wyborcza, Wysokie Obcasy i miesięcznik Dziecko.

Bezpośrednim efektem akcji będzie publikacja "Przewodnika po szpitalach położniczych w Polsce", który powstanie na podstawie badania standardów opieki okołoporodowej przeprowadzonego we współpracy z firmą badawczą Ipsos.

Akcja będzie trwać aż do 23 grudnia 2006 roku, dnia publikacji "Przewodnikapo szpitalach położniczych w Polsce"; przez Gazetę Wyborczą. Dodatkowo w marcu 2007 roku "Przewodnik" zostanie opublikowany w nakładzie 100 tys. egzemplarzy jako insert do miesięcznika dla rodziców Dziecko.

W tegorocznej edycji akcji Rodzić po ludzku chcemy ponownie zwrócić społeczną uwagę na warunki, w jakich kobiety rodzą dzieci, mówi Anna Otffinowska, Prezes Fundacji Rodzić Po Ludzku. Chcemy pokazać, że - pomimo znacznej poprawy - ciągle w wielu miejscach kobiety nie rodzą godnie - w wielu placówkach nie są respektowane prawa pacjenta, a kobiety wspominają swój poród jako koszmar. Będziemy też walczyć o to, aby "rodzenie po ludzku" nie było przywilejem bogatych, lecz żeby stało się standardem w opiece okołoporodowej. Od ostatniej akcji minęło 5 lat. Tak krótki czas wystarczył, aby wiele szpitali powróciło do starych praktyk nieżyczliwego, przedmiotowego traktowania matek i dzieci. Chcemy stworzyć Przewodnik po szpitalach położniczych w Polsce napisany dzięki kobietom i oparty na ich ocenach. Chcemy też wyróżnić i nagrodzić najlepsze placówki.Dane do opracowania "Przewodnika" pochodzić będą z dwóch źródeł: z ankiet drukowanych i internetowych wypełnianych przez pacjentki szpitali i oddziałów położniczych, a także z wywiadów przeprowadzonych przez Ipsos wśród ordynatorów i sióstr przełożonych szpitali i oddziałów położniczych. Ankiety dla pacjentek w wersji drukowanej (175 000 ankiet) będą przez cały rok 2006 dystrybuowane w szpitalach, przychodniach i szkołach rodzenia, będą także publikowane na łamach Gazety Wyborczej, Wysokich Obcasów i Dziecka. Ankiety internetowe zostaną udostępnione na stronie internetowej Fundacji www.rodzicpoludzku.pl. Wywiady będą przeprowadzane wśród ordynatorów szpitali położniczych oraz ordynatorów lub sióstr przełożonych oddziałów położniczych w 450 placówkach w całej Polsce. Firma badawcza Ipsos odpowiada za zebranie i analizę wszystkich danych. Na podstawie zebranych w ten sposób informacji powstanie "Przewodnik po szpitalach położniczych w Polsce". Szpitale i oddziały położnicze będą otrzymywały gwiazdki za swoją ofertę oraz serca za życzliwość personelu.


Komentarze do: Rodzić po ludzku (5)

NIKA
~NIKA 06-01-2006 10:06

Moje doświadczenie z porodu

5

BARDZO DOBRZE,ŻE AKCJA RUSZYŁA PONOWNIE.DUŻO JESZCZE ZOSTALO DO ZROBIENIA.RODZIŁAM RAZ,PRAWIE 13 LAT TEMU,BYŁAM BARDZO MŁODA I PORÓD WSPOMINAM JAK KOSZMAR.ZA SPRAWĄ DWÓCH POŁOŻNYCH CZUŁAM SIE JAK PRZEDMIOT,KTÓRY PRZESZKA... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (5)
Pokaż cały wątek (5)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze