Szukaj

Pigułki 3 generacji i plastry – podobne ryzyko?

Podziel się
Komentarze0

Francuska agencja ds. bezpieczeństwa leków ANSM przypomina kobietom, że lepiej zażywać pigułki antykoncepcyjne 1 i 2 generacji niż stosować hormonalny plaster, jeżeli chodzi o redukcję ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej (tromboza). Agencja ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament) w ubiegłym tygodniu wystosowała komunikat, w który mówi o większym ryzyku trombozy u kobiet stosujących plaster Evra.Większe zagrożenie zakrzepicą żył związaną z plastrem antykoncepcyjnym jest takie samo jak ryzyko zaobserwowane dla pigułek 3 i 4 generacji – chodzi tutaj o dwukrotny wzrost zagrożenia w porównaniu do kobiet, które przyjmują pigułki 2 generacji zawierające lewonorgestrel.

Ale nawet większe ryzyko nie usprawiedliwia raptownego przerwania stosowania plastrów Evra, jeżeli specyfik ten był dobrze tolerowany przez daną kobietę przez dłuższy okres, precyzuje ANSM.

Plaster Evra (Janssen Cilag) to jedyny plaster dostępny we Francji na tę chwilę. Zawiera norelgestrominę, czyli składnik pochodny od norgestimatu.

Jedynie 0,4% ze wszystkich kobiet stosujących antykoncepcję w wieku od 15 do 49 lat we Francji używa plastra antykoncepcyjnego, według badania opublikowanego w ubiegłym roku przez Populations et Societes.

Raport ANSM opiera się na ocenie ryzyka powstawania skrzepów krwi, przeprowadzonej przez Europejski Urząd ds. Leków, zrealizowanej w październiku 2012, na podstawie najświeższych na tamtą chwilę badań.

Pigułki 3 i 4 generacji są w ogniu krytyki od kilku miesięcy we Francji, a ich przepisywanie oceniono jako nadmierne i niepotrzebne, ze względu na ryzyko zdrowotne, jakie się z nimi wiąże.

Od 31 marca 2013 roku francuski system zdrowotny zaprzestaje refundowania tych leków, a lekarze mają je przepisywać jedynie kobietom, które nie tolerują innych pigułek.

Komentarze do: Pigułki 3 generacji i plastry – podobne ryzyko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz