Szukaj

Pigułki 3 generacji i plastry – podobne ryzyko?

Podziel się
Komentarze0

Francuska agencja ds. bezpieczeństwa leków ANSM przypomina kobietom, że lepiej zażywać pigułki antykoncepcyjne 1 i 2 generacji niż stosować hormonalny plaster, jeżeli chodzi o redukcję ryzyka wystąpienia zakrzepicy żylnej (tromboza). Agencja ANSM (Agence nationale de sécurité du médicament) w ubiegłym tygodniu wystosowała komunikat, w który mówi o większym ryzyku trombozy u kobiet stosujących plaster Evra.Większe zagrożenie zakrzepicą żył związaną z plastrem antykoncepcyjnym jest takie samo jak ryzyko zaobserwowane dla pigułek 3 i 4 generacji – chodzi tutaj o dwukrotny wzrost zagrożenia w porównaniu do kobiet, które przyjmują pigułki 2 generacji zawierające lewonorgestrel.

Ale nawet większe ryzyko nie usprawiedliwia raptownego przerwania stosowania plastrów Evra, jeżeli specyfik ten był dobrze tolerowany przez daną kobietę przez dłuższy okres, precyzuje ANSM.

Zobacz również:


Plaster Evra (Janssen Cilag) to jedyny plaster dostępny we Francji na tę chwilę. Zawiera norelgestrominę, czyli składnik pochodny od norgestimatu.

Jedynie 0,4% ze wszystkich kobiet stosujących antykoncepcję w wieku od 15 do 49 lat we Francji używa plastra antykoncepcyjnego, według badania opublikowanego w ubiegłym roku przez Populations et Societes.

Raport ANSM opiera się na ocenie ryzyka powstawania skrzepów krwi, przeprowadzonej przez Europejski Urząd ds. Leków, zrealizowanej w październiku 2012, na podstawie najświeższych na tamtą chwilę badań.

Pigułki 3 i 4 generacji są w ogniu krytyki od kilku miesięcy we Francji, a ich przepisywanie oceniono jako nadmierne i niepotrzebne, ze względu na ryzyko zdrowotne, jakie się z nimi wiąże.

Od 31 marca 2013 roku francuski system zdrowotny zaprzestaje refundowania tych leków, a lekarze mają je przepisywać jedynie kobietom, które nie tolerują innych pigułek.

Komentarze do: Pigułki 3 generacji i plastry – podobne ryzyko?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz