Szukaj

Pigułka antykoncepcyjna 3 generacji: ryzyko naczyniowe potwierdzone

Podziel się
Komentarze0

Francuskie badanie przeprowadzone przez ANSM i CNAM (Caisse nationale d'Assurance maladie) potwierdza wątpliwości, które ciążą nad pigułkami antykoncepcyjnymi 3 generacji. Okazuje się, że ryzyko zatorowości płucnej, związane z tego typu środkami, jest dwa razy większe niż ryzyko związane z lekami starszymi, takimi jak pigułki 2 generacji.Badanie to zostało oparte na obserwacjach ponad 4 000 000 kobiet w wieku od 15 do 49 lat, mieszkających we Francji i mających refundowany z ubezpieczenia zdrowotnego co najmniej jeden środek antykoncepcyjny doustny, w okresie od lipca 2010 do grudnia 2011.

Ostrzeżenia przed zażywaniem pigułek trzeciej i czwartej generacji, z którymi wiąże się ryzyko zakrzepicy żylnej, sprawiły, że coraz większa liczba kobiet rezygnuje z ich stosowania.


Agencja ANSM informuje, że sprzedaż tych środków znacząco spadła w ostatnich miesiącach (o 43% w okresie od maja 2011 do maja 2012), na korzyść starszych pigułek 1 i 2 generacji, których sprzedaż w tym samym okresie wzrosła o 34%.

Z francuskiego badania wynika także, że ryzyko zatorowości płucnej rośnie wraz z wiekiem pacjentki.

Prof. Maraninchi z ANSM mówi: - Cieszy mnie to, że pacjentki wybierają częściej pigułki 2 generacji. Jednakże, ryzyko zatorowości płucnej istnieje u starszych kobiet zażywających doustną antykoncepcję, niezależnie od dawki i typu pigułki (2, 3 czy 4 generacja).

Raport ANSM precyzuje: - Niezależnie od progestagenu, istnieje ryzyko zatorowości płucnej w zależności od wieku, tzn. dla pań najstarszych (45 – 49 lat) i dla dziewcząt najmłodszych (15 – 19 lat).


Komentarze do: Pigułka antykoncepcyjna 3 generacji: ryzyko naczyniowe potwierdzone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz