Szukaj

Odstawienie prezerwatyw po rozpoczęciu przyjmowania tabletek hormonalnych

Podziel się
Komentarze0

Młode kobiety, które zaczynają zażywać hormonalne środki antykoncepcyjne, często przestają używać prezerwatyw. Jak donosi Journal of Adolescent Health, po odstawieniu tabletek nie wracają one już do używania prezerwatyw, co zwiększa ryzyko niechcianej ciąży oraz zarażenia chorobami przenoszonych drogą płciową.Naukowcy przeprowadzili badania wśród 1194 aktywnych seksualnie kobiet, w wieku od 15 do 24 lat, stosujących różne środki antykoncepcyjne, w tym: tabletki hormonalne, plastry, zastrzyki czy pierścienie dopochwowe.

Na początku badania, 36% kobiet stosowało prezerwatywy. Po trzech miesiącach, liczba zwolenniczek prezerwatyw spadła do 27%.

W ciągu roku, niektóre kobiety odstawiły również środki hormonalne, z czego ponad połowa nie wznowiła stosowania prezerwatyw, twierdzi Rachel Goldstein, doktor medycyny ze szkoły medycznej Stanford University.

Największy wpływ na wybór metody antykoncepcyjnej ma stosunek partnera wobec stosowania prezerwatyw, zauważa specjalistka. Kobiety, których partnerzy uważają używanie prezerwatyw za istotne dla bezpieczeństwa, częściej decydują się na podwójną antykoncepcję.


Uczucia partnera mogą okazać się ważniejsze niż dostrzegane przez kobietę ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową czy jej własne zdanie na temat podwójnej antykoncepcji.

Decyzje kobiety dotyczące antykoncepcji zależą często od czynników, na które ma niewielki wpływ.

Mimo że kobieta jest świadoma niebezpieczeństwa zakażenia chorobą weneryczną, nie jest jednak w stanie skutecznie negocjować ze swoim partnerem na temat stosowania prezerwatyw, tłumaczy Goldstein. 

Coraz bardziej popularną metodą antykoncepcji jest wkładka domaciczna.

Jest to środek o odwracalnym działaniu, dlatego zaleca się go szczególnie młodym kobietom, mówi Mark Nichols, profesor położnictwa i ginekologii z Uniwersytetu Medycznego i Naukowego Oregon w Portland. Warto przy tym zdecydować się na jednoczesne stosowanie prezerwatyw, co zapobiegnie zarażeniu chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Komentarze do: Odstawienie prezerwatyw po rozpoczęciu przyjmowania tabletek hormonalnych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz