Szukaj

NFZ nie chce płacić za in vitro

Podziel się
Komentarze3

NFZ odmawia zwrotu pieniędzy kobietom, które same zapłaciły za zabieg zapłodnienia in vitro. Dzieje się tak mimo, że fundusz jest zobowiązany do tego przez prawo. Urzędnicy tłumaczą, że obecny rząd nie popiera tych zabiegów - pisze "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny nakazał poprawienie ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych. Zażądał między innymi, by wpisać do niej, do jakich świadczeń medycznych obywatel ma prawo za płaconą składkę, a do których nie ma. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału powstał tzw. koszyk negatywny, czyli wykaz świadczeń niefinansowanych przez NFZ.


Była minister zdrowia Ewa Kralkowska mówi, że do pierwszej wersji zapłodnienie in vitro, zostało wpisane, ale potem je skreślono. Jak podkreśla - znaczy to, że in vitro ma być opłacane z ubezpieczenia. Takiego samego zdania jest prezes Trybunału Konstytucyjnego profesor Marek Safjan.

Tymczasem refundacji nie ma. "Ani w tym roku, ani w przyszłym NFZ nie będzie kontraktował tego typu zabiegów" - informuje Andrzej Troszyński z biura prasowego NFZ. Inny pracownik fundusz powiedział dziennikowi, że skoro premier i minister zdrowia nie chcą zapłodnień in vitro, to fundusz nie będzie opłacać tych zabiegów.

Komentarze do: NFZ nie chce płacić za in vitro (3)

izabela82
izabela82 16-12-2007 19:22

Syty głodnego nie zrozumie

1

Brak komentarzy ,wcale mnie to nie dziwi bo pary dotknięte tym problemem muszą liczyć sami na siebie !Chociaż leki by zrefundowali ale po co lepij wcale nic nie dać !Dziady maja wszystko zapewnoine a co z nasza przyszłoś... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
sylwia
~sylwia 16-06-2007 12:27

dziady

1

|Macie pieniadz to wam nie zalezy a czlowiek biedny to mu sie nic nie nalezy, nawet na in vitro zalujecie pieniedzy, a podobno jest niz demograficzny... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze