Szukaj

Konflikt serologiczny - immunoglobulina

Odpowiedz w wątku
IwonaK
IwonaK 17-05-2016 11:03

ja spotkałam się właściwie tylko z tym że tą immunoglobilinę podaje się po porodzie ale o 28 tygodniu ciąży nie słyszałam. Praktykuje się to w ogóle w Polsce? Lekarze o tym nie wspominają

intruo
intruo 18-05-2016 15:07

Konflikt serologiczny to poważny problem podczas ciąży, dlatego przed zapłodnieniem warto sprawdzić swoją grupę krwi i grupę krwi partnera. Gdy matka ma grupę krwi Rh-, a ojciec Rh+ a dziecko odziedziczy grupę krwi po ojcu i krwinki dostana się do krwiobiegu matki - dochodzi do konfliktu serologicznego. Wówczas organizm kobiety zaczyna wytwarzać przeciwciała przeciw antygenowi D, znajdującemu się w krwinkach czerwonych dziecka. Na szczęście do pomieszania krwi dochodzi zazwyczaj dopiero podczas porodu, gdyż wcześniej dzięki barierze łożyskowej, nie ma bezpośredniej wymiany krwi między matką a dzieckiem.

KasiaG1
KasiaG1 19-05-2016 09:19

Nie wspominaja pewnie dlatego ze to nie jest refundowane. Szczepionke po porodzie dostajesz jeszcze jak jestes w szpitalu a za ta w 28 tygodniu musisz sobie sama zaplacic. Jak lekarz nie mowi to trzeba sie upomniec. Jezeli oczywiscie istnieje ryzyko pojawienia sie konfliktu serologicznego

creepe
creepe 23-05-2016 14:03

w 28 tygodniu ciąży można podać immunoglobulinę. Oczywiście wykupuje się ją samemu, na własny koszt ponieważ nie jest to refundowane. Jeśli występuje konflikt serologiczny, podczas pierwszej ciąży nie ma potrzeby podawania immunoglobuliny, ponieważ ryzyko zarażenia jest bardzo małe. Immunoglobulinę podaje się profilaktycznie, aby zneutralizować przeciwciała wytwarzane przez organizm matki.

longsen
longsen 24-05-2016 09:31

W niektórych krajach kobietom, u których wystąpił konflikt serologiczny podaje się profilaktyczne immunoglobulinę w 28 tygodniu ciąży. W Polsce jest to oczywiście nie stosowane. Jak wiadomo chodzi o pieniądze. Immunoglobulina jest dość droga, można ją zdobyć na własny koszt. Jest sprzedawana na receptę w aptece. Konflikt serologiczny, to na prawdę ciążka sprawa, ale nie ma się co łamać. Jeśli zastosuje się wszelkie środki zapobiegawcze nic złego nie powinno się stać.

Odpowiedz w wątku
Zobacz wszystkie komentarze do "Konflikt serologiczny - diagnostyka, leczenie, profilaktyka"