Szukaj

Jedna na trzy kobiety cierpi z powodu PTSD po porodzie

Podziel się
Komentarze0

Posttraumatyczne zaburzenie stresowe(PTSD) rozwija się u osób, które doświadczyły bardzo traumatycznych sytuacji, takich jak atak terrorystyczny czy wypadek samochodowy, ale symptomy mogą pojawić się także i w czasie pozornie normalnych życiowych zdarzeń - jak, na przykład, urodzenie dziecka.Naukowcy z Tel Aviv University dowiedli, iż około 1/3 kobiet po porodzie wykazuje pewne objawy PTSD.

To stosunkowo wysoka częstotliwość występowania zaburzenia, mówi prof. Rael Strous z TAU's Sackler Faculty of Medicine, który prowadził badania razem z dr Inbal Shlomi Polachek z Beer Yaakov Mental Health Center oraz Liaemem Harari i Michą Baum z Sheba Medical Center.

Pośród kobiet, które doświadczyły tych symptomów, 80% optowało za porodem naturalnym, bez środków uśmierzających ból.

Inne czynniki to, na przykład, dyskomfort z powodu nagości przy długim porodzie (ok. 80% z grupy PTSD) i cesarskim cięciu, a także strach podczas porodu, różne komplikacje i poprzednie traumatyczne ciąże (67% z tej grupy).

Co ciekawe, wsparcie małżonka czy innej bliskiej osoby nie ma wpływu na wystąpienie objawów PTSD.

Badania opublikowano w IMAJ-Israel Medical Association Journal.


Rzeczywistość z bólem

Ciągle kontrowersyjną pozostaje kwestia, czy poród to przeżycie traumatyczne, czy też nie. Choć nie jest to nieprzewidywalne i nagłe wydarzenie, to towarzyszy mu realna obawa przed zagrożeniem - nie tylko względem samej siebie, ale także dla płodu, tłumaczy prof.  Strous.

Naukowcy przepytali 89 kobiet po porodzie w wieku 20-40 lat, w ciągu 2-5 dni po porodzie, a następnie miesiąc później.

25,9% z nich cierpi na objawy posttraumy, 7,8% natomiast ma takie objawy przez pewien czas. Objawy obejmują unikanie dyskusji na temat tych zdarzeń, reakcje fizyczne, takie jak palpitacje serca, a także niechęć do urodzenia kolejnego dziecka.

Według prof. Strousa, najważniejszym czynnikiem był ból podczas porodu - 80% pań cierpiących z powodu posttraumy urodziło naturalnie, bez środków przeciwbólowych.

Im większy ból, tym większe ryzyko wystąpienia PTSD.

Czytanie znaków ostrzegawczych

Strousowi i jego kolegom zależało także na poznaniu ewentualnych czynników zwiększających ryzyko i tym samym, na znalezieniu metody na wyeliminowanie wpływu PTSD.

Naukowiec zaleca, by lekarze zapoznawali się z profilem kobiet, która jest narażona na posttraumę tak, aby można było wychwycić znaki ostrzegawcze.

Okazuje się, iż mogą zostać podjęte natychmiastowe kroki, by walczyć z PTSD - lepsze porady w kwestii leków uśmierzających ból i pewność, że ciała pacjentek są prawidłowo osłonięte w czasie porodu.

Godność jest najważniejszym czynnikiem, który zawsze powinien być brany pod uwagę - ma to bowiem i fizyczne i psychiczne konsekwencje.

Komentarze do: Jedna na trzy kobiety cierpi z powodu PTSD po porodzie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz