Szukaj

Jak wybrać dobry szpital położniczy?

Podziel się
Komentarze0

Wybór dobrego szpitala do porodu ma ogromne znaczenie dla przyszłej matki. Kobieta musi się czuć bezpiecznie i komfortowo, musi wiedzieć, że w tym momencie to ona jest najważniejsza i że nie napotkają jej różne nieprzyjemne niespodzianki w postaci opryskliwej położnej, nieprzyjaznych pielęgniarek czy nieokrzesanego, niemiłego lekarza. Poród sam w sobie nie jest najprzyjemniejszym przeżyciem, warto więc wybrać szpital z kompetentymi specjalistami, którzy nie zawiodą w tym tak ważnym momencie.



Dlatego najlepiej już wcześniej zacząć się rozglądać za jak najlepszym szpitalem.

Kiedy i jak wybrać dobry szpital?


Odpowiednim czasem do tego jest na przykład już początek drugiego trymestru ciąży. Można wtedy odwiedzić wszystkie wybrane placówki, zorientować, jakie panują tam zasady, jakie są dodatkowe usłupi płatne, czy szpital gwarantuje wyprawkę po porodzie, można też porozmawiać z personelem i położnymi. Życzliwy personel jest na wagę złota w pierwszych dniach po porodzie. Można także zasięgnąć porady i opinii znajomych, którzy ten etap życia mają już za sobą – może oni mogą polecić jakąś sprawdzoną placówkę i dobrą położną? Wiadomo, że szpitale są różne, a opowieści z porodówek rodem z horroru albo z rzeźni, którymi zazwyczaj raczą nas różni „życzliwi”, na pewno nie jednej matce i nie jednemu ojcu mogą spędzić sen z oczu przez cały długi czas oczekiwania na dziecko. Warto więc popytać sprawdzonych osób, którzy odpowiedzą obiektywnie, nie próbując zawczasu wystraszyć niepewnych, przyszłych rodziców.

Czym się kierować w wyborze szpitala?

Rodzice już pod koniec ciąży powinni odwiedzić szpital, który wybrali, oczywiście jeśli jest taka możliwość. Na pewno należy się przygotować na to, że przyszłych rodziców czekają jakies opłaty - warto więc spytać co i ile kosztuje, aby móc jak najwcześniej zacząć odkładać na to pieniądze. Tak więc podczas takiej wizyty można od razu zapytać o wszystkie dodatkowe usługi oferowane przez szpital i ich ceny: znieczulenie do porodu, jeżeli partner chciałby być przy porodzie- warto zapytać o poród rodzinny, a także o płatną rodzinną salę poporodową. Można też się zorientować, czy przy szpitalu funkcjonuje szkoła rodzenia – przyszpitalne szkoły rodzenia są zazwyczaj bezpłatne.

Co będzie jeszcze ważne?

Z pewnością lista rzeczy, jakie trzeba wziąć ze sobą do porodu - wyprawka dla matki i dla noworodka, wszelkie możliwe dokumenty, kosmetyki i ubrania, nie można też pominąć wyprawki dla towarzyszącego partnera. W dobie internetu wiele polskich szpitali ma swoje strony internetowe, można także znaleźć forum dla rodziców, którzt wypowiadają się na temat wybranego szpitala – warto skorzystać z doświadczenia innych, choć należy też brać poprawkę na to, że część opinii może być podyktowana zwykłym brakiem życzliwości. Na stronach internetowych można znaleźć informacje na temat obowiązującego stroju w szpitalu - tzn. czy szpital dostarcza własną odzież, własny strój nocny, czy np. przyszła matka może mieć swoje ubranie, koszulę nocną, piżamę, a także jakie są zwyczaje po porodzie - czy matka może mieć dziecko ze sobą na sali, czy też dzieci przebywają w oddzielnych pomieszczeniach i są przynoszone matkom tylko do karmienia.


System ROOMING-IN

Podpowiadamy, że system organizacji występujący na oddziałach położniczo-noworodkowych, który polega na tym, że matka przebywa na sali razem ze swoim noworodkiem, jest z angielskiego nazywany „rooming-in”. Taki system jest bardzo korzystny i dla rodziców, i dla dziecka, gdyż w ten sposób mogą szybciej nawiązać ze sobą kontakt. W Polsce takie szpitale noszą nazwę „Szpitali Przyjaznych Dziecku” i warto się zorientować, gdzie najbliżej znajduje się taka placówka. Szpitale Przyjazne Dziecku propagują najnowocześniejsze techniki porodu oraz karmienie piersią. W takich placówkach to właśnie matka  i noworodek są najważniejsi, nie zapomina się też o partnerach. Lista takich szpitali jest coraz dłuższa i można na niej znaleźć szpitale w największych polskich miastach, a także w mniejszych miejscowościach. Aktualna lista tych placówek znajduje się na stronie Komitetu Upowszechniania Karmienia Piersią: www.laktacja.pl.


Szpital kliniczny, co to takiego?

Podpowiedź druga: jeżeli wybrany szpital nosi nazwę „kliniczny”, co wrażliwsi powinni unikać takiej placówki, gdyż oznacza to, że jest to szpital, w którym uczą się studenci, przyszli lekarze i położne, więc rodzice powinni być przygotowani na ich ciągłe wizyty, a także na ich obecność nawet przy porodzie. Jeśli więc takie obnażanie prywatności i intymności jest dla nich problemem, warto zastanowić się zawczasu nad wyborem innego szpitala. 

Co jeszcze warto rozważyć?

Jeśli istnieje taka możliwość, warto w czasie wizyty obejrzeć też salę do porodów rodzinnych oraz samą porodówkę. Jeśli partner nie zdecyduje się na wspólny poród, można się zastanowić nad towarzystwem jakiejś innej bliskiej  osoby- warto w szpitalu zapytać więc, czy zasady tam panujące dopuszczają obecność jeszcze przyjaciółki bądź ciotki na porodówce, gdyż na normalnej sali porodowej jest zazwyczaj kilka miejsc dla rodzących kobiet. Ludzie są różni i mają różny próg bólu, więc wiele kobiet, bojąc się, że nie zniesie bólu porodowego, rozważa możliwość skorzystania ze znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu. Zabieg ten jest płatny i nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia – trzeba więc w wybranej placówce zapytać, jakie panują tam zasady odnośnie tego znieczulenia i jaka jest jego cena. Dla wielu kobiet ważne jest także to, czy mogą być aktywne podczas porodu. Niektóre kobiety lepiej przechodzą poród, kiedy mogą się poruszać, decydować o sobie i o przebiegu porodu, kiedy mogą wybrać pozycję, w której chcą rodzić, kiedy mają możliwość skorzystać z wanny czy masażu, a także, czy towarzyszy im ktoś bliski. Niestety, nie wszystkie szpitale to akceptują. Dlatego najlepiej jak kobieta jak najszybciej zdecyduje, czy aktywność podczas porodu jest dla niej istotna, aby w porę wybrać odpowiednią placówkę.

Co po porodzie?

Warto się zastanowić, jak ma wyglądać czas zaraz po porodzie: czy kobieta chce po takich trudach odpocząć i dojść do siebie, czy też może od razu chce mieć przy sobie swojego noworodka. W Szpitalach Przyjaznych Dziecku noworodek jest kładziony od razu blisko matki, aby ta od razu mogła zacząć go karmić piersią, gdyż taka bliskość bardzo ułatwia i przyśpiesza nawiązanie kontatku. Dlatego w takich placówkach badania, mierzenie, ważenie, mycie noworodka itp. zazwyczaj są odsuwane na później. Najważniejsze w tym czasie jest podanie dziecku piersi, dopiero po mniej więcehj 2 godzinach położna zabiera noworodka, aby dokonać przy nim wszystkich zabiegów.

Komentarze do: Jak wybrać dobry szpital położniczy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz