Szukaj

Francja: wkrótce refundacja aborcji w 100%?

Podziel się
Komentarze0

Według dziennika Les Echos, dobrowolne przerwanie ciąży (IVG) we Francji niebawem będzie w 100% objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Jest to zarządzenie, które zostało obiecane przez prezydenta François Holland jeszcze podczas kampanii wyborczej. Dziś szacuje się, że jedna trzecia wszystkich zarejestrowanych ciąż we Francji nie była planowana przez kobiety, a doszło do nich przede wszystkim z powodu nieudolności w stosowaniu antykoncepcji.W ten sposób każdego roku we Francji dochodzi do ponad 200 000 zabiegów przerwania ciąży (IVG). Poza tym, nawet jeśli liczba ta stale rośnie, to dostępność aborcji kurczy się coraz bardziej, zwłaszcza ze względu na zbyt wysokie koszty.

Podczas kampanii wyborczej, kandydat na prezydenta François Holland, wystąpił z obietnicą pełnego pokrycia aborcji przez ubezpieczenie zdrowotne. Zarządzenie to ma niebawem być wprowadzone w życie, według informacji podanej w Les Echos.

Niemniej jednak Minister Polityki Społecznej i Zdrowia, zapytany przez AFP, nie chce komentować tej informacji.

Obecnie koszt aborcji, w zależności od metody (farmakologicznej lub zabiegu chirurgicznego) oraz miejsca (szpital lub gabinet lekarski), waha się od 200 do 450 euro, a w 70 lub 80% koszt jest zwracany przez ubezpieczenie społeczne.


Według raportu Generalnego Inspektoratu Spraw Socjalnych (Igas) z października 2009 r., ogólny koszt IVG stanowi zatem 70 mln euro, z czego 55 mln pochodzi z ubezpieczenia, a resztę stanowi udział własny pobierany od pacjentów.

Nowe rozporządzenie zmierza do zlikwidowania części dopłat leżących po stronie pacjenta.

Jest to bardzo ważne rozporządzenie, szczególnie dla kobiet, które są coraz mniej stabilne i niezupełnie zdrowe, odpowiedział sekretarz generalny ds. planowania rodziny, Marie-Pierre Martinet, w wywiadzie dla AFP.

Do tej pory kobiety cierpiały na brak dostępu do aborcji, a najbardziej na brak zainteresowania ustawą ze strony lekarzy i szpitali, gdzie nie  praktykuje się IVG, dodaje sekretarz.

Obecnie możliwość przeprowadzenia chirurgicznej aborcji stanowi istotny deficyt w systemie opieki zdrowotnej. Coraz więcej placówek wycofuje się z tej działalności, a to oznacza coraz mniejszą liczbę miejsc wsparcia. W świetle tej sytuacji, stowarzyszenia domagają się także dopłat dla lekarzy i szpitali za wykonany zabieg.

Ponadto podczas kampanii, François Holland również obiecał wyposażenie gabinetów aborcyjnych we wszystkich szpitalach we Francji w celu
zwiększenia dostępności zabiegu IVG.
Komentarze do: Francja: wkrótce refundacja aborcji w 100%?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz