Szukaj

Dolegliwości po porodzie - bóle poporodowe

Podziel się
Komentarze0

Kiedy  maleństwo jest już na świecie, rozpoczyna się czas gdy Twoje ciało zaczyna powoli wracać do stanu przed ciążą. Wiele zmian następuje stosunkowo szybko, zanim jednak Twój organizm powróci do całkowitej formy sprzed ciąży musi minąć kilka miesięcy. Niestety musisz zdawać sobie sprawę, że żylaki czy rozstępy na Twoim ciele mogą już pozostać z Tobą na zawsze. I niestety nie zniknąć.   
Poporodowe bóle to jeden z najczęstszych objawów jakie pojawiają się po przyjściu dziecka na świat. Bóle te są wynikiem skurczów miednicy, zazwyczaj są one umiarkowane a le u niektórych kobiet mogą być na tyle silne, iż wymagają zastosowania leków przeciwbólowych. W takim wypadku skonsultuj się ze swoim lekarzem, a ten przepisze Ci środek łagodzący ból. Najczęściej kobieta odczuwa ból w trakcie karmienia piersią, jest to wynikiem uwalniania się oksytocyny. Hormonu odpowiedzialnego za uwalnianie mleka i równocześnie powstawanie skurczy. Bóle poporodowe najczęściej mijają pod koniec pierwszego tygodnia po porodzie.

Istnieje kilka domowych sposobów łagodzenia bólu poporodowego:

  • Jeżeli miałaś rozcinane krocze postaraj się unikać długotrwałego stania i siedzenia, w ten sposób napinasz tkanki rozciętego krocza.
  • Możesz spróbować gorących nasiadówek lub kompresów to również łagodzi ból po nacięciu krocza.
  • Po skorzystaniu z toalety pamiętaj o obmywaniu krocza ciepłą lub letnią wodą. A także o prawidłowym podcieraniu od przodu do tyłu.
  • Bardzo przydatne może okazać się małe dmuchane koło, które będziesz podkładać pod siebie w momencie siedzenia. Jest to wygodne i pozwala unikać nacisku na ranę.

Poza bólami poporodowymi, pojawią się inne przykre dolegliwości na które musisz być przygotowana.


Wzmożona potliwość, jest wynikiem wydostawania się płynów które nagromadziły się w Twoim organizmie podczas ciąży.

Trudności z załatwianiem potrzeb fizjologicznych. W wyniku nacięcia krocza, a także dużego wysiłku podczas porodu będziesz odczuwać kłopoty z wypróżnianiem się. Dlatego w trakcie oddawania moczu staraj się aby strumień omijał bolesne miejsca. Może się też zdarzyć, że w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy przy kaszlu lub kichnięciu będziesz popuszczać nieco moczu.

Zmęczenie i wyczerpanie. Wysiłek na który byłaś zmuszona w trakcie porodu jest ogromnym obciążeniem dla Twojego organizmu dlatego  naturalne jest, że czujesz się wyczerpana. Potrzebujesz trochę czasu aby dojść do siebie. Ponadto ciągle możesz odczuwać zmiany emocjonalne, jakie uaktywniły się w Tobie podczas ciąży.

Komentarze do: Dolegliwości po porodzie - bóle poporodowe

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz